V sobotu předal hejtman Martin Netolický v Užhorodu ve spolupráci s dobrovolnými hasiči a Krajem Vysočina svým ukrajinským partnerům několik desítek elektrocentrál, čerpadel, ale také léky a další potřebný materiál. Hejtman jednal i se svým protějškem, předsedou Zakarpatské oblastní rady Volodymyrem Chubirkem. Region aktuálně čelí náporu uprchlíků z východní Ukrajiny.

"V pátek se nám podařilo doručit jeden kamion plný zdravotnického materiálu za tři miliony korun, a to především toho, který nelze běžně pořídit. Další kamiony byly s kombinovanou humanitární pomocí včetně jídla, oblečení, spacáků a dalších potřeb. Kamiony vyjedou ze skladu v České Třebové pravděpodobně také v neděli a v pondělí. Jejich cílem bude opět Zakarpatí," uvedl hejtman Martin Netolický. V rámci koordinace s Krajem Vysočina pořídil Pardubický kraj navíc 21 elektrocentrál a 11 čerpadel. "Další pořídili dobrovolní hasiči z našeho kraje z příspěvků obcí. Jedná se o konkrétní pomoc, která byla ze Zakarpatí vyžádána. Tímto způsobem budeme i nadále pokračovat," dodal Netolický. Na Ukrajinu vezli také elektrocentrály, které pořídilo město Lysá nad Labem svému partnerskému městu Novyi Yarychiv. To se nachází zhruba 30 kilometrů východně od Lvova.

Zakarpatí nyní čelí náporu uprchlíků z východu Ukrajiny. "Oblast se potýká s velkým humanitárním náporem, protože do regionu míří desítky tisíc vnitřně vysídlených osob ze střední a východní Ukrajiny. Řada z nich bude pokračovat dále na Slovensko nebo do Čech, ale většina na Zakarpatí zůstává. Je tak nutné pro ně zajistit ubytování, stravu, oblečení a lékařskou péči, což je pro samotné Zakarpatí nesmírně obtížný úkol. Jen v Užhorodě, který má něco přes 110 tisíc lidí potřebuje pomoc okolo 20 tisíc lidí," přiblížil situaci hejtman.