„Stávající onkologická pracoviště zůstanou zachována. Do komplexních center bude směrována pouze ta nejnáročnější a nejdražší péče, která tvoří 8 až 10 procent veškeré onkologické péče,“ slibuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Pardubice a s nimi celý kraj jsou přesto už několik týdnů na nohou.

„I předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček přesvědčoval ministra Julínka, aby pardubickou onkologii ze sítě nevyřazoval. Tato společnost k ní nemá žádné výhrady, a to ani personální, ani v rámci vybavení oddělení. Přesto se s ní nepočítá. Proč? ptáme se,“ zlobí se krajská radní za zdravotnictví Markéta Tauberová. Kraj se obává, že traumacentrum i onkocentrum nyní začnou přicházet o peníze z EU.

„Je to nejen nešťastné, ale vysloveně chybné rozhodnutí především kvůli našim pacientům,“ přidal se ředitel nemocnice Josef Šimurda.
Oproti původním informacím se však včera ukázalo, že fakultní nemocnice v Hradci nakonec bude kapacitně schopná nové pacienty z Pardubického kraje přijmout.

„Pokud budeme z Pardubického kraje přijímat opravdu jen 10 procent pacientů s nejnáročnějšími diagnózami, půjde hlavně o bilologickou léčbu, tak pak ano. Na to jsme připraveni,“ uvedl včera její ředitel Leoš Heger.

Vorlíček včera Deníku potvrdil, že v pardubické onkologii nebyla zjištěna žádná odborná pochybení. „V rozhodování ministerstva možná sehrál roli fakt, že tady jsou dvě centra 20 kilometrů od sebe.

To ostatně připustil i mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Vedení Pardubického kraje a nemocnice kritizují, že kompletní znění auditu, který zpečetil osud traumacentra a onkocentra, doposud nedostaly do rukou.