Pardubická krajská nemocnice očekává, že v tomto roce bude muset odložit některé plánované operace.

„Důvodem jsou menší příjmy zdravotních pojišťoven, které kvůli ekonomické krizi už pociťují nižší příjmy ze zdravotního pojištění. Proto také objednávájí méně výkonů,“ sděluje ředitel krajské nemocnice Josef Šimurda.

Až pět procent

Ačkoliv jednání s pojišťovnami stále probíhají, již nyní se hovoří asi o pětiprocentním poklesu výkonů.
„Je to logické. Nemůžeme provádět operace, které u nás pojišťovna neobjedná a tedy ani nezaplatí,“ vysvětluje Josef Šimurda.
V žádném případě to ale neznamená, že se v nemocnici nebude operovat.

„Je potřeba zdůraznit, že tato omezení se netýkají akutní péče. Pokud k něčemu takovému dojde, projeví se to prvně v takzvaných život nezachraňujících odvětvích. Konkrétně by se jednalo například o náhrady kloubů nebo oční operace,“ upřesňuje ředitel pardubické nemocnice.
Přesto zbylé čtyři nemocnice v Pardubickém kraji – v Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí – omezovat péči zatím nebudou. „Zdá se nám, že to je až to poslední. Nechceme pacientům říkat: My vás nepřijmeme, nemáme peníze, je to odložitelný případ. Sáhli bychom k tomu až v katastrofickém případě,“ uvádí ředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř. I v Chrudimi lékaři léčí nyní stejně jako loni.

(sejk, čtk)