Jak pro Deník uvedl mluvčí pardubického krajského úřadu Dominik Barták, Pardubický kraj hradil v rámci návštěvy prezidenta republiky nocleh pro hlavu státu a první dámu ve Vysokém Mýtě. Dále pak oběd v Pardubicích a oběd se starosty v Králíkách. Součástí bylo zajištění také pro doprovod prezidenta a ochrannou službu. Za to podle Bartáka kraj zaplatil kolem 130 tisíc korun.

„Tyto obědy pro prezidenta republiky a doprovodný personál připravili studenti Střední školy potravinářství a služeb v Pardubicích a Střední školy gastronomické a technické v Žamberku. Jedná se o pokračující trend, kdy na akce Pardubického kraje různého charakteru využíváme primárně naše studenty, pro které se jedná nejen o praxi, ale především o výbornou zkušenost a motivaci do dalšího studia,“ dodal mluvčí Dominik Barták.

Současně zdůraznil, že finanční prostředky za obědy si kraj objednal u svých příspěvkových organizací.

Náklady KPR na tuto návštěvu byly podle její mluvčí Evy Hromádkové přibližně ve výši 50 tisíc korun.

„V této částce je ubytování na jednu noc pro delegaci včetně řidičů a jedna večeře. Ubytování prezidentského páru a dva obědy pro delegaci, která byla součástí programu návštěvy, hradil Pardubický kraj,“ sdělila mluvčí.

Pro srovnání - prezident Miloš Zeman navštívil Pardubický kraj naposledy v září 2016. Jednalo se tehdy o třídenní návštěvu. Náklady za ubytování, obědy a večeře pro prezidentskou delegaci a pozvané hosty vyšly krajský rozpočet v tehdejších cenách roku 2016 na přibližně 260 tisíc korun. K uvedeným nákladům je třeba přičíst ještě náklady na zajištění bezpečnosti, ty ale Policie ČR tradičně nezveřejňuje.

Podle hejtmana Martina Netolického je návštěva hlavy státu v regionu vždy svátkem. „Proto jsme se také snažili, aby například jednání v sále zastupitelstva mohli být přítomni kromě zastupitelů také ředitelé našich příspěvkových organizací či státních organizací s pobočkou v našem kraji,“ řekl Deníku Netolický.

Podle něj oba dva dny maximálně využili k akcentaci svých témat, ať už se jedná o změnu rozpočtového určení daní, problematiku financování dopravní infrastruktury, podporu hospodářsky a sociálně ohrožených území či problematiku digitalizace stavebního řízení.

„Chtěli jsme dát šanci také našim studentům, kteří pro hlavu státu a jeho doprovod připravili oba obědy a věřím, že se pro všechny jednalo o mimořádnou příležitost a zkušenost,“ dodal Netolický.

Význam návštěv v regionu komentoval prezident Petr Pavel tím, že primární rolí je být v kontaktu s občany, rozumět jejich problémům. „Proto jsou součástí mých krajských cest kromě debat s radami a zastupitelstvy krajů také debaty se starosty i těch nejmenších obcí, debaty s občany, návštěvy firem, návštěvy zemědělců, služeb, sociálních zařízení. To mi dává přehled o konkrétní situaci, nejenom o makročíslech, ale i o tom, jak ji vnímají lidé. Dává mi to také konkrétní argumenty při mých debatách s ministry, s předsedou vlády, ale také s dalšími institucemi, které se podílejí na řešení problémů v naší zemi,“ uvedl Pavel.

S ohledem na blížící se evropské volby prý neplánuje žádné další velké krajské návštěvy. „Proběhnou jen dvě krátké návštěvy v krajích, které prezident navštívil ještě před inaugurací, a to v Ústeckém a Karlovarském. Pak se budeme věnovat souhrnu a analýze témat, která se objevovala v průběhu všech čtrnácti návštěv. K návštěvám v krajích se vrátíme až po volbách, jejich formát a počet pro tento rok v tuto chvíli není daný,“ doplnila mluvčí prezidenta.

Náklady na krajské cesty jsou podle ní vždy podobné, cenové rozdíly nejsou velké.

Prezidentské návštěvy stály Pardubický kraj:

Září 2016 - Miloš Zeman (3 dny): 260 tisíc Kč (náklady KPR: 0 Kč)

Květen 2024 - Petr Pavel (2 dny): 130 tisíc Kč (náklady KPR: 50 tisíc Kč)

Inflace: https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/