Jana žije se svými třemi dětmi a maminkou v bytě poblíž centra Pardubic. V posledních měsících má co dělat, aby vyšla s výplatou. „Není to snadné, hodně zdražilo jídlo, více zaplatíme za energie a také za nájem v bytě. Počítáme každou korunu, museli jsme omezit naše koníčky,“ vysvětlila maminka Jana.

Právě v Pardubicích vzrostly ceny nájmů v městských bytech zhruba o sedmnáct procent. „Máme různé určení bytů v několika cenových kategoriích. O inflaci se neopíráme, nemáme totiž inflační doložky v nájemních smlouvách,“ sdělila mluvčí pardubického magistrátu Alexandra Tušlová.

Od ledna vzrostlo v Pardubicích nájemné v městských bytech, jejichž obyvatelé uzavřeli smlouvy před 1. říjnem 2021. „V sociálních bytech je výše nájemného 85 korun za metr čtvereční, u bytů pro seniory a zdravotně postižené se ceny nemění a zůstávají na 72,69 korunách za metr čtvereční,“ doplnila Tušlová.

Do 30. září loňského roku byla výše nájemného v krajském městě plošně stanovena na 72,69 koruny. Nájem v městských bytech je však hluboko pod běžnou cenou bytů, ta se v Pardubicích pohybuje podle znalců okolo 230 korun za metr čtvereční. Navíc magistrát letos zvýšil ceny poprvé od roku 2014. Pardubice mají ve svém vlastnictví přes 2040 bytů.

Přečtěte si:

Panelový dům. Ilustrační snímek
Nájmy zdraží lidem i v městských bytech. Potřebujeme na opravy, tvrdí starostové

COVID SKONČIL, ZDRAŽUJÍ

Více za nájem v městských bytech zaplatí i obyvatelé Svitav. Radnice postavila v minulých letech bytové domy díky různým dotacím a na ně jsou vázané určité podmínky pro navyšování nájmu podle inflační doložky. Zatímco v době covidu se ceny nezvedaly, letos je už situace jiná.

„Nájem se bude pohybovat v intervalu 49 až 75 korun za metr čtvereční. Převážná většina bytů je pro nízkopříjmové či ohrožené skupiny, kde předpokládáme, že už pobírají nebo mají možnost brát příspěvek na bydlení. Lehké navýšení by je nemělo ohrozit,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Volební štáb Andreje Babiše během druhého kola prezidentských voleb
Okradl jste nás. Nemáme na nájem. Na Babišovu výzvu si stěžují i falešní sázkaři

Novinkou, kterou Svitavy od letošního roku zavedou, je nastavení vyššího limitu za metr čtvereční, a to sto korun. Týká se to nově podepisovaných nájemních smluv a změna bude platit od 1. března. „V porovnání s komerčním sektorem ve městě, který aktuálně pronajímá byty v ceně 170 až 250 korun za metr čtvereční, je naše částka stále v poloviční výši,“ podotkl Šimek.

Radní Svitav na únorovém jednání schválili zvýšení sazby nájemného z bytů ve vlastnictví města, kde to smluvní vztah umožňuje, o míru inflace ve výši 15,1 procent s platností od 1. července 2023.

V orlovské restauraci Silvie obsluhuje hosty robot. Srpen 2021
K pronájmu. Lokály plní inzertní servery, vesnický výčep může zachránit robot

V Chrudimi se ceny nájmu v městských bytech nemění. „Cena nájmu v městských bytech činí 62,34 korun za metr čtvereční. Cenu jsme zvyšovali v roce 2021 o 20 procent, tedy z 51,95 na 62,34 korun,“ vysvětlila Sylva Drašnarová z chrudimské radnice. Město má aktuálně 460 bytů, a to včetně těch v domech s pečovatelskou službou.

Na ceny nájmů letos nesáhnou ani v Ústí nad Orlicí, kde lidé nyní platí za metr čtvereční 104 korun. „Po deseti letech neměnného nájemného bylo od roku 2020 postupně navyšováno ve třech etapách na aktuální výši,“ řekla Markéta Vojvodíková ze společnosti Tepvos, která městské byty spravuje. Ústí nad Orlicí má v současné době ve svém majetku více než čtyři stovky bytů. Pořadník zájemců o bydlení je dlouhý a převyšuje nabídku volných bytů.