V zoufalé situaci, tváří v tvář zlomené Ludmile Schytilové, se museli hodně přemáhat i veterináři, kteří měli papouška zabít smrtící injekcí. „Nedám ho,“ vyhrkla se slzami v očích Schytilová. „Prostě ne,“ plakala. „Je jenom v kuchyni, za celý život ven nikdy nikam neletěl. Nenechám ho zabít,“ postavila se z roztřesenými koleny, ale přesto odhodlaně mezi dveře.

Ani policisté se nezmohli na víc než jen přihlížení a doufali, že paní ustoupí sama. Musel ji přesvědčit až veterinář. Pak už jen vynesl papouška ven a následoval rychlý a – alespoň pro ptáka – bezbolestný konec. Ludmila Schytilová se slzami v očích sotva dokázala podepsat papír, který chovatelům v Tisové vystavují úředníci. Ještě větší bolest jí však způsobilo, když se dozvěděla, že její domácí miláček mohl žít. „Bylo zbytečné papouška utrácet. V takovém případě mohli udělat výjimku a nechat papouška žít. Stačilo by například jen odebrat krev na vyšetření,“ uvedl odpoledne Zbyněk Semerád ze státní veterinární inspekce.

Smutek paní Schytilové snad ještě včera zmírnil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Jak řekl Deníku, osobně ji navštívil a předal živý dárek. „Z reprezentačního fondu ministerstva jsme vyzvedli peníze a koupili novou korelu. Doufám, že se z ní paní Schytilová bude moci radovat dalších dvacet let,“ uvedl Gandalovič.