Petra Pešlová a Jarka Zandlerová z interní jednotky intenzivní péče svitavské nemocnice v době svého volna jezdí za dětmi do brněnecké školky už druhý rok. Nyní s sebou neměly doktora. Ale další sestřička Martina Jurková pomohla nápor poraněných zvládnout.

Sestřičky si nejdříve s dětmi sedly do kruhu a povídaly si o pravidlech první pomoci. Zjišťovaly, kdo už je zná a kdo je vidí poprvé. Získaly důvěru. Jak by ne. Na začátku léta dokázaly nemožné: za dětmi přijela dokonce i záchranka. Tentokrát však všechny plyšoví medvídci, králíčci, čmeláčci i krtečci zůstali ve školce, v oddělení „nemocnice". Jejich poranění a onemocnění nebyla tak závažná, aby jeli do té opravdové. Sestry připravily tři stanoviště a pacienti se jen hrnuli.

Kluci a holky si okusili nejen trpělivě čekat s bolavým pacientem v náručí, až na něj přijde řada. Bez otálení píchali injekce do husté srsti, fáčovali rány a vyslechli nejrůznější rady. Odnášeli si i chorobopis fiktivního pacienta. Odvážnější se dokonce na improvizovaném operačním sále pouštěli do zákroků. „Krteček moc rýčoval a bolí ho ručička a bříško. Museli jsme mu dát injekci a zavázal jsem mu ručičku. Sestřička Petra mi pomáhala," řekl chlapeček, který si nejdříve nemohl vzpomenout ani na jméno svého malého kamaráda.

Improvizovaný operační sál byl též v obležení malých operatérů. Modrý méďa měl poraněnou tlapku. Děti ho musely hned operovat. Přišla sestra Jarka s pláštěm a rouškou. Děti se nechaly obsluhovat jako praví doktoři na operačním sále, když jim pomáhala do sterilních obleků. Pak dávaly narkózu, dezinfikovaly postižené místo. Vzaly do ruky skalpel a pustily se do práce. Plyšového pacienta přitom neustále sledovaly, kontrolovaly srdeční rytmus, přidávaly kyslík. Nakonec ránu obvázaly a zalepily.
Padlo poledne. „Oddělení nemocnice" v herně školky bylo po dvou hodinách plné obvázaných plyšáků a děti se chystaly na oběd. Se sestřičkami se loučily nerady. Po společném fotografování je přece jen propustily.

Společný projekt „Plyšáčkování pro zdraví" svitavské nemocnice a mateřské školky v Brněnci má za sebou další díl. A dost možná, že sestřičky vyjedou i za dětmi v jiných místech. Anebo je pozvou přímo do nemocnice. Jistě se o tom včas dozvíte.

(zhc)