Poutníci z Fatimy v Koclířově se minulý týden zúčastnili výpravy do Říma k papeži Benediktu XVI. Domů se vrátili v pátek večer.

Ve čtvrtek vrcholila Národní děkovná pouť ČR do Říma mší svatou u sv. Jana v Lateránu a poté slavným Te Deum v titulární bazilice kardinála Miloslava Vlka ve Sv. Kříži Jeruzalémském. V závěru předseda České biskupské konference, pražský arcibiskup Dominik Duka jako vrcholný představitel katolické církve v ČR všem za tuto mimořádnou událost, která po tři dny v Římě probíhala v režii ČR, upřímně poděkoval.

České vlajky a díky

Poté požádal o slovo velvyslanec ČR ve Vatikánu Pavel Vošalík. Ten téměř půldruhému tisíci přítomných Čechů, biskupů, kněží, seminaristů, poutníků přetlumočil slova papeže Benedikta XVI. jako jeho bezprostřední reakci a osobní audienci přímo v chrámu Sv. Petra. Ta mimořádně předcházela zahájení generální audience, které papež poskytuje pravidelně a hromadně pro všechny skupiny a delegace z celého světa. „Nás mimořádně přijal v bazilice Sv. Petra, kdy české vlaječky v rukou poutníků a nadšené skandování „děkujeme, Svatý otče“ tak silně na papeže zapůsobilo, že sdělil našemu velvyslanci: „Tak vidíte, kolik jich přijelo z České republiky!“ Velvyslanec na závěr všem zdůraznil, že během jeho působení v diplomatických službách ve Vatikánu nikdy nezaznamenal jediný negativní výrok Svatého Otce k České republice. Ba naopak si Svatý Otec velmi váží naší církve a celé naší vlasti,“ sdělila Hana Frančáková z koclířovské Fatimy.

Během třídenního poutního programu se uskutečnila řada osobních převážně neformálních setkání, zvláště při recepci pořádané v českém středisku Velehrad v Římě. Na tu pozval významné osobnosti místopředseda vlády a ministr zahraničí kníže Karel Schwarzenberg společně s arcibiskupem Dukou. „Všichni společně gratulovali k narozeninám paní Livii Klausové, kardinálu Giovanni Coppovi, bývalému nunciovi v ČR a za přítomnosti kardinála Angelo Sodána, arcibiskupa Erwina Endera pak společně odhalili na Velehradě bustu kardinála Berana. U jeho hrobu naše národní delegace v chrámu sv. Petra ve Vatikánu společně položila kytici,“ dodala Frančáková.

Obraz celé poutě, obecné nadšení všech účastníků skutečně korespondovalo s atmosférou loňského roku v Brně, Praze a Staré Boleslavi při papežově návštěvě, za kterou poutníci při národní pouti Svatému otci poděkovali. Věří, že se mohou těšit na jeho návštěvu na Velehradě v jubilejním roce 2013.

„Pro svitavský okres je tato zpráva významná také tím, že celou organizací mimořádné události byli pověřeni občané našeho regionu z Koclířova z Českomoravské Fatimy, a to P. Pavel Dokládal, který je současně farářem v Koclířově,“ dodala Hana Frančáková, která se na organizaci papežovy návštěvy rovněž podílela.

(hfr, ik)