Pokud se zeptáte někoho na ulici, aby uvedl nejčastější jméno, tak pravděpodobně uslyšíte odpověď Jan Novák. Patří opravdu toto jméno a příjmení mezi nejpopulárnější?

Podle dat ministerstva vnitra je tomu půl na půl. Nejčastějším příjmením v České republice je sice Novák nebo Nováková, u jména však vítězí Jiří. Za ním následují Jan, Petr, Josef a Pavel. Ve výčtu nejčastějších jmen na prvních deseti místech nenajdete Olivery, Natálie ani Vanesy.

V porovnání s výskytem jmen v Pardubickém kraji se data příliš neliší. Podíváme-li se však do obcí s rozšířenou působností v našem okrese, tak už drobné rozdíly ve statistických datech jsou.

Křestní jména

Nejoblíbenějším jménem je Jiří. Výjimku tvoří oblast Litomyšlska, kde vede Josef. Na dalších místech figurují Jan a Petr. Oblíbenost ženských jmen na prvních třech místech se až na jednu drobnost neliší. Nejpočetnější skupina žen nosí jméno Marie, Jana a Hana. Na Svitavsku je na třetím místě Eva, což odpovídá celorepublikovému průměru.

Například taková Anička se objevuje na čtvrtém až osmém místě. Hůře je na tom u mužských jmen František. Ten se krčí na osmém resp. devátém místě na Litomyšlsku a Poličsku. Ve zbytku okresu se nedostal ani do první desítky.

Příjmení

Nejčastějšími příjmeními jsou Dvořák a Dvořáková. Příjmení Novák například na Litomyšlsku a Poličsku nefiguruje ani v první desítce. Pestrost je veliká a mnohé by mohlo překvapit, že žebříček u žen a mužů se liší, a to velmi výrazně v každém regionu. Na Svitavsku je rozdíl už na prvním místě. Zatímco nejvíce mužů má příjmení Dvořák, tak u žen je to Svobodová. Na Moravskotřebovsku jsou rozdíly ještě větší. Kromě první pozice už nejsou shodná jména na žádné příčce desetimístného seznamu.

Co na to Novák?

Jak to vnímají lidé, kteří denně podepisují například smlouvy nebo píší jména do různých formulářů? „Když to vztahuji na region, tak mne to nepřekvapuje. Denně se s panem Novákem nebo paní Novákovou nepotkám. Výjimku tvoří moje manželka, s tou se vidím každý den a rád," řekl Dan Novák z Litomyšle.

Statistiku jmen a jejich četnosti zveřejnilo ministerstvo k datu 3. února 2015. Jedná se o celou populaci na území České republiky.