České hrady a zámky jsou opět v kurzu. Sezona na tuzemských památkách začíná o víkendu, ale ve svitavském okrese jsou už trochu napřed. Litomyšlský zámek se turistům otevřel o víkendu a na Svojanově provázejí již  od poloviny  března.  Na zámku v Moravské Třebové ale novou sezonu zahájí teprve tuto sobotu.   

Svojanov

S řadou novinek přichází tuto sezonu Miloš Dempír, kastelán hradu Svojanov. Návštěvníkům nabízí novou expozici historických zbraní. Veřejnosti  se otevře také dům zbrojnošů a během sezony  zpřístupní zcela nový okruh po opravených hradbách.  „Na domě zbrojnošů je  ještě lešení, protože od dubna tu začneme obnovovat původní omítky a restaurovat kamenná ostění. Interiéry jsou ale  již přístupné.  V přízemním  výstavním sále se nachází expozice historických dveří ze sbírek muzea v Poličce. V horním sálu je výstava ze života hradní posádky z konce patnáctého století.  K vidění jsou tady repliky zbraní, dobové hry nebo oděvy,“ uvedl kastelán Miloš Dempír.   Dělníci se již brzy pustí do rekonstrukce hradeb, které jsou v havarijním stavu. A právě na nich vznikne nový okruh pro turisty. Od léta se budou moci lidé podívat do okolí z nových vyhlídek. „Vytvoříme na hradbách vycházkovou  prohlídkovou  trasu, odkud se otevřou výhledy na hrad a také do okolí.  Počítáme se stavbou dvou romantických dřevěných altánů, které budou podobné těm, které zde stály již v devatenáctém století,“ dodal Miloš Dempír.  Nové exponáty najdou návštěvníci i v interiérech hradu.  Gotická památka je již otevřená. První letošní akce se na hradě uskuteční o velikonočním víkendu.  Na turisty čeká velikonoční veselice, ukázky historických řemesel nebo výtvarné dílny.

Litomyšl

S novými expozicemi vstoupila do letošní sezony i kastelánka zámku v Litomyšli Jana Sehnalová.   V sobotu lidé poprvé zhlédli na druhém prohlídkovém okruhu expozici Byl jednou jeden domeček.  „Návštěvníci uvidí historické domečky a pokojíčky pro panenky, které zapůjčila litomyšlská sběratelka Dobromila Filová.  Představují detailně propracované bydlení lidí na venkově i zámeckých dam.  Jde v podstatě o průřez od renesance až po současnost,“ sdělila  kastelánka Jana Sehnalová.   Kromě miniaturních domků ale návštěvníci uvidí i velké 3D modely zámku. První ukazuje, jak asi vypadala bazilika, která stála u zámku, druhý  představuje pozdně gotický hrad, který byl předchůdcem současného zámku. Třetí model je kopie dnešní  podoby zámku.

Vstupné na zámek v Litomyšli zůstává stejné jako vloni. Návštěvníci musí ale v areálu památky UNESCO počítat s omezeními. V okolí zámku totiž pracuje stavební firma  na zakázce revitalizace zámeckého návrší, na kterou dostalo město dotaci z Unie 400 milionů korun.  

Moravská Třebová

V sobotu začne nová sezona na renesančním zámku v Moravské  Třebové.   Od deseti hodin bude na nádvoří připraveno  dobové tržiště,   ukázky práva útrpného, souboj s mlaty, střelba z kuše nebo divadelní pohádky pro děti.   Návštěvníkům se také otevřou všechny zámecké expozice , a to Středověká mučírna, Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny, Poklady Moravské Třebové nebo  Jak se žilo na venkově. 

Osvětlený hrad Svojanov.

Vstupné na památky v okrese

Státní zámek Litomyšl

Dospělý 120 korun
Dítě, student, senior  70 korun
Rodinné vstupné  310 korun
Držitelé průkazu ZTP 70 korun
trasa Komu straší ve věži:  všichni návštěvníci 70 korun

hrad Svojanov

Dospělý 90 korun
Dítě, student, senior  55 korun
Rodinné vstupné 270 korun
oba okruhy:
Dospělý  160 korun
Dítě, student, senior  90 korun
Rodinné vstupné  470 korun
venkovní areál:
Dospělý 40 korun
Děti, student, senior  25 korun
rodinné vstupné   110 korun

zámek Moravská Třebová

Středověká mučírna  50/30 korun (rodinné 150 korun)
Alchym.  laboratoř  50/30 korun (rodinné 150 korun)
Poklady Moravské Třebové 60/ 40 korun (rodin. 150 korun)
(pozn. rodinné  –  2 dospělí a 3 děti)

Ilustrační foto.