Zejména příhodné počasí přispělo k tomu, že na památky v okrese dorazil v loňském roce rekordní počet návštěvníků. Shodují se na tom kasteláni z Litomyšle, Svojanova i Moravské Třebové. Další faktory, které podpořily na památkách turistický ruch, byly doprovodné programy, zrekonstruované prostory a nové expozice.

Nejvíce lidí

„Mnoho Čechů trávilo dovolenou v loňském roce v Česku. Mám velkou radost, že návštěva některého z hradů a zámků patří stále k tradiční zábavě českých turistů," konstatovala kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová. Památku zapsanou na seznamu Unesco navštívilo v loňském roce 51 600 lidí, což je v porovnání s rokem 2013 nárůst o více jak patnáct tisíc. „Jedná se o platící návštěvníky, kteří si zakoupili vstupenku do zámku. Ve statistikách nejsou započítáni ti, kteří areál jen prošli," dodala Zdeňka Kalová. Zájemci o prohlídku litomyšlského zámku měli možnost k návštěvě i o vánočních svátcích. Do komnat dorazilo dvě stě lidí, což svědčí o oblibě akcí v tomto období.

Rekord

Na hradě Svojanově bylo o svátcích otevřeno také. Prosinec nepatří mezi nejsilnější měsíce, co se návštěvnosti týká. Přesto si například na adventní koncert našlo cestu několik desítek lidí. Celkem prošlo branou hradu 51 541 turistů. „Doposud hrad nikdy takovou návštěvnost neměl. Nejvíce lidí přišlo naposledy v roce 2009. Bylo jich 46 887. Oproti tomu v roce 2006 hrad navštívilo pouze 25 017 návštěvníků," přinesl srovnání kastelán Miloš Dempír. Kromě toho, že svojanovský hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí a turisté chtěli vidět změny, tak nepodcenil kastelán ani sílu propagace. „Pomohla nám i velká reklamní kampaň hrazená z prostředků Evropské unie. Musím však dodat, že zvýšená návštěvnost památkových objektů byla obecným jevem loňského roku," dodal Miloš Dempír.

Spokojenost

Turisté nenechali bez povšimnutí ani zámek v Moravské Třebové, který je právem nazývaný renesanční perlou České republiky. V loňské sezoně se kromě již zaběhnutých expozic pochlubili maketou zámku, která ukazuje jeho podobu ze začátku 17. století. Na maketě je možné vidět i nejstarší část areálu takzvaný boskovický zámek. Takto třebovská památka zůstala až do roku 1840, kdy ji zachvátil požár. „V roce 2014 navštívilo zámek patnáct tisíc lidí, což je oproti předchozímu roku o pět set více," sdělil kastelán Jindřich Kos. S nárůstem je spokojený, ale zároveň dodává, že by to mohlo být lepší. Začátek roku patří na zámcích úklidu. Správci památek se již pečlivě připravují na otevření sezony. Například v Litomyšli už je jasné, že zahájí na konci března výstavou květinových vazeb.