„Černí bílí, spojme síly“ nebo „Společně proti rasismu,“ hlásaly transparenty příchozích, jimiž zároveň vyjadřovali svůj nesouhlas s neonacistickými, xenofobními idejemi a aktivitami namířenými nejen proti Romům. „Přišli jsme podpořit boj proti fašismu a rasismu. V poslední době se opět vzedmula vlna neonacistických aktivit, dochází k ústní i fyzické konfrontaci, po domech Romů jsou malovány grafiti,“ vyjádřil se jednadvacetiletý Honza, jeden z účastníků shromáždění. Samotných Romů ale dorazilo poskrovnu. Mezi nimi i jednapadesátiletý pan Absolon, jenž svou přítomnost vysvětlil slovy: „Přišel jsem s rodinou podpořit dnešní akci, protože je to velice vážná záležitost.“

Důvodem tak nízké účasti Romů mohly být mimo jiné obavy, že na veřejně ohlášenou akci dorazí přívrženci neonacistického hnutí. Necelá desítka se jich skutečně k budově nádraží přiblížila, jakmile však se k nim vydaly policejní složky, dala se skupina na ústup. „Myslím, že důvod, proč hodně Romů nepřišlo, je strach z monitoringu neonacistů. Vzhledem k tomu, že zde Romové žijí, mohou se kdykoli potkat s těmi, kteří by je mohli napadnout,“ shrnul mluvčí akce devětadvacetiletý Michal.

Po krátkém úvodním slovu se přítomní za dohledu policistů vydali k hrobu Otty Absolona, aby zde položili květiny a zapálili svíčky. Poté pochod pokračoval k Morovému sloupu, kde bylo shromáždění ukončeno. „S účastí jsme spokojeni. Byli zde sympatizanti i místní lidé, kteří se zapojili a pomohli,“ zhodnotil setkání mluvčí. S průběhem pochodu byla z bezpečnostního hlediska spokojena i policie. „Dnešní akce proběhla zcela bez závad. Ani jsem nepředpokládal, že k incidentům dojde,“ sdělil ředitel svitavské policie Miroslav Brandejs.

Již 21.července se do Svitav chystají přijet přívrženci neonacistického hnutí a jako každý rok i letos při pochodu městem protestovat proti údajnému justičnímu omylu a odsouzení neonacisty Vlasty Pechance. Ten si za rasově motivovanou vraždu Otty Absolona z roku 2001 již čtvrtým rokem odpykává sedmnáctiletý trest odnětí svobody. V tento den se svitavští Romové raději neobjevují v ulicích města z obav před možnou konfrontací s neonacisty. V sobotu tedy někteří z nich hodlají opustit město. Dle slov Miroslava Brandejse bude však i tato akce řádně zajištěna policejními složkami.