„Ze zaprášených archívů se vynořila další významná osoba, která má v rodném listě u místa narození Cerekvici nad Loučnou, a to díky publicistovi Josefu Havlovi, který na existenci muže, který sloužil v pěti armádách ve dvou světových válkách upozornil," řekl starosta Cerekvice Josef Abraham.

Hymna a stíhačky

U nově vzniklého pomníku leteckého hrdiny se na slavnostním odhalení sešli nejen místní občané, ale i zástupci policie a armády. Ti všichni uctili památku muže, který bojoval za svou zemi. Ta se mu ale ne vždy za jeho službu patřičně odvděčila. Čestnou stráž tvořili členové z Československé obce legionářské pod vedením podplukovníka Zdeňka Pavlíka.

Hned na úvod zazněly skotské dudy a po nich státní hymna v provedení, které známe z doby Československa.
Poté přeletěla nad obcí dvě armádní letadla JAS 39 Gripen jako symbol jednotky, u které plukovník Alois Vrecl strávil většinu své vojenské kariéry. Hosté připomněli nejen jeho dobrodružný život se všemi výhrami i prohrami, ale také význam oslav lidí, kteří za svou zemi bojovali ve válce, která předznamenala vznik Československa.

Život hrdiny

Alois Vrecl začal svoji kariéru v armádě v šestnácti letech jako zdravotník a hudebník. Poté byl převelen k nově vznikajícímu armádnímu letectvu a bojoval na ruské frontě v první světové válce. „V roce 1923 mu bylo svěřeno řízení letadla na prvním československém dálkovém letu z Prahy do švédského Göteborgu," připomněl jeden z náročných úkolů, které Alois Vrecl díky své šikovnosti plnil, znalec historie Miroslav Kučera.

Alois Vrecl v roce 1939 opustil Československo a bojoval ve Francii a také v Anglii u jednotek královského letectva. Po návratu z války byl povýšen až na hodnost majora. Jeho vojenskou kariéru ukončil komunistický režim v roce 1953 vyhozením z armády. V pozdějších letech byl dvakrát rehabilitován.