Někdy v polovině roku by mohlo být jasné, zda se peníze na renesanční zámek najdou. Uvedl to ředitel pardubické pobočky Národního památkového ústavu Ladislav Kryl.

„Naše první žádost byla zamítnuta z důvodu převisu žádostí a nedostatku finančních prostředků. Jestliže se objeví další výzva nebo budou přebytky peněz, dostaneme šanci,“ sdělil Ladislav Kryl. Zatímco památkáři žádné peníze nedostali, město bylo úspěšnější. Získalo čtyři sta milionů korun na opravy jedenácti objektů na zámeckém návrší. Původně se mělo žádat na obě akce najednou. Z toho ale sešlo, protože stát odmítl městu zámek na několik let zapůjčit. „Stát nemůže prohlásit zámek za nepotřebný. Proto se obě akce oddělily a my nabrali zpoždění. Zatímco město připravovalo projekt od roku 2008, my začali vloni v červnu,“ vysvětlil ředitel památkářů Kryl.

Zámek je deset let na seznamu památek UNESCO. Je unikátní svými sgrafity a celou architektonickou koncepcí. Na obnově sgrafit se podílel sochař Olbram Zoubek, který na zámku pracoval od sedmdesátých let jako restaurátor. V Litomyšli strávil dvacet let. Na významnější opravy ale čekají některé části zámku desítky let. „Sgrafita už potřebují zase opravit. Římsa na severní části zámku opadává. Je potřeba obnovit přízemí, sklepení a druhé patro. Několik desítek let se tam nedělaly žádné zásahy,“ uvedl Ladislav Kryl.

Jestliže bude památka v dobrém stavu a otevře zatím nepřístupné části, může přilákat i více návštěvníků. Zámku v Litomyšli vloni ubyli turisté, přijelo jich okolo třiceti pěti tisíc, kdežto předloni na zámek zavítalo o dvanáct tisíc návštěvníků více. Podle ředitele Kryla sice památka nikdy nedosáhne návštěvnosti zámeckých areálů na jihu Čech a Moravy, ale vhodnou propagací by se to mohlo časem zlepšit. Kraj navíc uvažuje o rozmístění tabulí u silnic, které na památku UNESCO upozorní.

(ik, čtk)