V předchozích letech se dlouhodobě pracovalo na opravách v jeho okolí, kdy Litomyšl získala dotaci na opravu zámeckého návrší, ale zámek na svoji celkovou obnovu stále čeká. V minulosti odhadovali náklady na opravu zhruba na 100 milionů korun.

„Maximální rozsah dotace, vzhledem k tomu, že se jedná o památku zapsanou na světovém seznamu UNESCO, může být do výše 246,565 milionu korun," uvedla Lucie Bidlasová 
z územní správy NPÚ na Sychrově. V plánu jsou opravy krovů i střech 
a hlavně plánují zrestaurovat poškozenou fasádu s poničenými sgrafity. U druhého podlaží s expozicí klavírů by chtěli památkáři renovovat interiéry pro prezentaci sbírky kulis zámeckého divadla Josefa Platzera.

Samostatným projektem bude Panský dům na severním konci zámeckého parku. Empírová budova byla 
v minulosti sídlem ředitele panství a Národní památkový ústav by chtěl podat žádost do Integrovaného regionálního operačního programu. Jestliže projekt získá dotaci, budou vybírat zhotovitele a práce by mohly začít v roce 2018. „Pokud by uspěly oba připravované projekty, tedy zámek 
a Panský dům, byla by obnova památky UNESCO dokončena," uvedla Bidlasová.

Nyní v Panském domě sídlí 
I. mateřská školka, proto se lidé obávali jejího zrušení, město však tyto obavy vyloučilo. „První mateřská škola na Zámecké ulici v Litomyšli se rušit nebude. Je pravda, že se nachází v objektu, který patří Národnímu památkovému ústavu. Ten ho chce zahrnout do připravovaného projektu opravy zámku. Jde ale o horizont několika let a město již v současné době zvažuje možná řešení," řekla dříve mluvčí města Jana Bisová.

Šest let zpět podávali památkáři žádost o 200 milionů korun z evropských dotací, peníze však nezískali, protože měli málo času na přípravu projektu.