Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navrhuje zrušení traumatologie v Pardubicích. Pokud se tak stane, změna se dotkne i svitavského okresu. Vedení záchranné služby uvažuje, že část okresu převede pod Fakultní nemocnici v Olomouci.

Převoz pacientů po těžkých autonehodách a s vážnými zraněními do traumacentra v Hradci Králové. To bude již brzy zřejmě realita. Sice je to město v jiném kraji, ale podle ředitele záchranné služby v Pardubickém kraji Marka Obrtela je do Hradce lepší cesta. Přesto uvažuje o zásadních změnách v organizaci péče. „Hradec není dále než Pardubice. Ovšem pro pacienty z Poličska se vzdálenost prodlouží. Pro Svitavy to vyjde nastejno. Litomyšl si naopak s Hradcem Králové polepší,“ uvedl Marek Obrtel.

Jiná situace ale nastane na konci okresu v oblasti Moravskotřebovska a Jevíčska. „Pokud se traumatologie v Pardubicích zruší, budeme se snažit pacienty z Moravské Třebové vozit do Olomouce. Postupně pod fakultní nemocnici možná přejde i Svitavsko,“ dodává Obrtel. Z Moravské Třebové do Hradce Králové to je totiž asi 95 kilometrů, zatímco do Olomouce jen 65 a sanita tuto vzdálenost překoná za dvacet pět minut.

Zrušení traumacentra v krajském městě se dotkne pacientů i podle samotných lékařů. „Potíže lze ovšem omezit na minimum užší spoluprácí s fakultní nemocnicí. Ta by beze zbytku přebrala tuto péči ze svitavského okresu,“ míní ředitel nemocnice v Litomyšli Libor Vylíčil. Centralizaci superodborné péče bere jako nevyhnutelný důsledek omezeného toku peněz a nedostatku odborníků na všech pozicích. Hejtman Radko Martínek ale bojuje za udržení traumacentra v Pardubicích.