Zbytečné obavy

Pracovníci svitavských lékáren zaznamenali také větší poptávku. „Zatím mi však připadá, že se jedná o tradiční zájem před koncem roku. Lidé mají spíše obavy, aby už nikam nemuseli a vše potřebné měli doma,“ přičítá zvýšenou poptávku na léky k předvánočnímu shonu lékárnice Vlasta Pokladníková.

Jindřich Zrůstek ze Svitav prodělal operaci srdce a je nejdéle žijícím člověkem s umělou chlopní v Evropě. Pacienti podle něj neušetří. Sám navštěvuje lékaře jednou měsíčně „Až jim zásoby dojdou, stejně si koupí další. Křečkování léků nemá smysl. Nedávno jsem zaplatil v lékárně osm set korun. Vím, že jsou drahé, ale pomáhají mi a zdraví je přece přednější,“ poukazuje na přehnané šílenství Jindřich Zrůstek.

Podle něj by si lidé měli vážit výrazného zkvalitnění lékařské péče a větší nabídky léků za posledních čtyřicet let. Do ordinací přichází čím dál více obyvatel. Litomyšlskou praktickou lékařku Elišku Leichterovou pravidelně navštěvují pacienti, kteří po ní požadují více léků do zásoby. Lidem proto vysvětluje, že medikamenty stačí předepsat maximálně na tři měsíce dopředu.

„Když například píši více receptů, prosí mě také, abych vyplnila jenom jeden. Mají obavy, že za každý zaplatí třicet korun,“ vysvětluje zbytečné obavy především seniorů Eliška Leichterová. Přitom se cenová sazba týká pouze jednotlivých položek na předpisu. Na každý z nich ale musí lékaři psát jeden typ léků. Lidé mají strach. Nevědí, co je čeká po novém roce.