Ten obsahuje více než stovku nejvýznamnějších architektonických objektů, souborů staveb a prostranství 20. a 21. století v Litomyšli i jejich tvůrce. Přístupný bude primárně na internetu. Nebude tak zastarávat a bude moci být průběžně doplňován. Pro ty, kteří nepracují s počítačem, bude však vytištěna drobná brožura.

„Všechny stavby jsou navedeny na stezky. Každý, kdo se bude chtít projít třeba se psem, se může dozvědět mnoho zajímavého o stavební historii Litomyšle,“ sdělila Dana Schlaichertová, ředitelka Městské galerie Litomyšl. Právě tato organizace celý projekt zaštiťuje.
V galerii se však netají tím, že inspiraci našli v jiných městech. V České republice bude mít tento manuál Litomyšl jako třetí město po Brnu a Plzni. 

Hlavním odborným garantem projektu a autorkou převážné většiny textů je Anna Šubrtová, která se dlouhodobě věnuje architektuře v novodobé historii.

Není však sama. Tým, který do Vánoc zpracuje prvních pět stezek se sto stavbami, totiž čítá odborníky z mnoha oblastí. 
„Máme za sebou většinu badatelské práce v archivech. Napsány jsou také první desítky textů, které následně půjdou k jazykové korektuře a anglickému překladu. Tomu všemu ovšem předcházela méně kreativní, avšak nesmírně důležitá část, kdy jsme vyřizovali souhlasy majitelů a další povolení,“ vysvětlila Anna Šubrtová.

Databáze bude tvořena interaktivní mapou s jednoduchým vyhledáváním. Mnoho doprovodných informacích potěší všechny milovníky architektury. Díky LAM se lidé dozví dozví například detaily a zajímavosti k výstavbě vertexového sídliště, Komenského náměstí i soukromé výstavbě ze 70. let. 

Pozornosti se však dočkají rovněž prvorepublikové stavby. U řady z nich se objeví nové informace a obrázky. Převážně díky potomkům původních majitelů, kteří při přípravách spolupracovali.

Projekt vznikl za podpory města a ministerstva kultury. Pokud se galerii podaří získat peníze i v příštím roce, tak vzniku další dvě stezky o Litomyšli a další z okolí města