Konzervace historických objektů a jejich udržování podle odborníků nikam nevede. Památky musejí žít. „Zámecké návrší je jakoby zapomenutá část města. Zatímco okolí Smetanova náměstí je atraktivní, tak zámek stojí trochu stranou dění, ačkoliv před lety byl opraven pivovar. Návrší se stane po revitalizaci novým centrem života ve městě,“ míní architekt Ivo Koukol, hlavní koordinátor projektu.

Rekonstrukce se dotkne všech budov na návrší. Velké změny čekají objekty piaristů. V koleji vznikne centrum restaurování a přestěhuje se sem fakulta Univerzity Pardubice. „Centrum přispěje k tomu, že památka ožije a nebude mít zatuchlého ducha muzea. Fakulta se chce na dění ve městě podílet, ale chybí nám prostory,“ vítá radikální obnovu děkan Fakulty restaurování Jiří Novotný. Zásadní změnou projde piaristický kostel. „Duchovní prostor se stane církevním těžištěm celého areálu. V sakristii navíc vybudujeme muzeum arcidiecéze. Kostel se tak znovu po letech otevře věřící veřejnosti,“ přibližuje záměr Ivo Koukol.

V zámecké kočárovně vznikne kafeterie, v jízdárně poté společenské centrum s multifunkčním sálem pro pět set lidí. V zámku vyroste nový amfiteátr pro letní slavnosti, přibydou fontány a vodní kaskády.

Nevyřešený je stále Panský dům, kde dnes sídlí mateřská škola. V úvahu připadá ubytování, které památkáři „škrtli“ ze zámku. Radní nevylučují ani zřízení muzea Magdaleny Dobromily Rettigové. Neboť se rodí stále více dětí, je možné, že školka v domě zůstane.

Architekti ladí zastřešení festivalu Smetanova Litomyšl. „Hledáme vhodné řešení. Chceme, aby novou konstrukci montéři rychle postavili a přitom, aby zastřešení neomezovalo provoz zámku,“ říká starosta Michal Kortyš.

Veřejnost se s projekty seznámí v únoru na speciální výstavě u příležitosti oslav města.