Letos mají na úřadě otevřeno! Město vyhrálo v soutěži Otevřeno x zavřeno, a to v kategorii cena veřejnosti. Lidé ocenili zveřejněné zakázky na webu a také otevření městského zpravodaje politickým stranám.

„Litomyšl zveřejňuje na webu veřejné zakázky (bohužel však chybí výše všech nabídek), dále zveřejňuje dotace s vynikající funkcí – přehledem všech dotací od roku 2006…" Tak zní část hodnocení odborné komise.  Litomyšlská radnice byla v celostátní soutěži nominovaná na dvě ceny. Jednak za otevřenou radnici vůči lidem a také za to, že v městském zpravodaji dávají prostor všem politickým stranám, které jsou v zastupitelstvu. „Na otevření městského zpravodaje existuje dvojí názor. Myslím, že to není bráno jen jako klad.  U radnice jsme si docela věřili, snažíme se o to už několik let. Na webu najdou lidé mnoho informací, až na ty, kde jsou osobní údaje," uvedl starosta Michal  Kortyš.

Cena od lidí

Litomyšl nominovala do soutěže veřejnost, nikoliv úředníci nebo  sami radní.  Někteří lidé si stále stěžují, že jednání  zastupitelů není vždy  transparentní. „Žádal jsem o objasnění  financování archeologického průzkumu na zámeckém návrší a výběrových řízení, ale odpovědi jsem se nedočkal," podotkl Radek Pulkrábek z opozice. Jiní ale oceňují, že radní zapojují občany do projektů. Nyní se mohou lidé vyjádřit a říci svůj názor k budoucí podobě nábřeží řeky Loučné. „Je to věc, která se týká celého  města, tak je dobře, že se k tomu mohou lidé vyjád᠆řit.  Kdo tak neudělá, ať si pak nestěžuje," míní  Jiří  Bartoš.

Jinak to ale vypadá, že jsou lidé s prací úředníků vesměs spokojení. „Na internetových stránkách zveřejňujeme všechny dotace i s jejich historií, jde o peníze, které dáváme na kulturu, sport nebo spolkům.  Od června minulého roku najdou lidé na webu obsáhlý záznam ze zastupitelstev.  Letos v červnu jsme zavedli rezervační systém na některé agendy, například na vydávání pasů, řidičských průkazů nebo na registraci vozidel. Lidé se mohou objednat přímo na daný čas a záležitost si vyřídí bez čekání," sdělil místostarosta Vojtěch  Stříteský. To, co je v Litomyšli normální, ale jinde nefunguje. „Považuji to za odraz smýšlení lidí,  jak hodně chtějí být čitelní," dodal Michal Kortyš.