„Jako předseda PEN klubu se zapíšu do dějin jako ten, co stavěl. To vlastně není žádná hanba, když ty věci po vás zůstanou, jsou hezký. Tohle je krásný," řekl při slavnostním otevření Jiří Dědeček, předseda PEN klubu, který sdružuje spisovatele a jehož zakladatelem nebyl nikdo jiný než Karel Čapek. A právě jeho fotografie zdobí pokoje i společné prostory chaty.

Oprava a uvedení domu do původního stavu, tedy stylizace do 40. let minulého století, vyšla zhruba na deset milionů korun a trvala tři roky. Za architektonickým řešením stojí dvojice Jiří Mojžíš a Lenka David. „Ti tady nechali stopu na dlouhá desetiletí," poznamenal Jiří Dědeček.

OCENĚNÁ STAVBA
Na rozlehlém pozemku se nachází i ekologické vzdělávací centrum ve tvaru kopule, které bylo oceněno v Grand Prix architektů 2016. Je umístěné na dřevěné visuté podestě na skalním masivu nad údolím říčky Desinky.

Spokojen s opravou je i starosta Budislavi Luboš Šplíchal. „Nově opravený objekt je velice krásný. Byl dlouho nevyužívaný a nepůsobil příliš vábně, když jste přijížděli do obce. Po opravě je na co se dívat a bude dobře, když se sem budou lidé vracet na dovolenou za místními krásami," poznamenal.

Součástí slavnostního otevření bylo nejen představení unikátních fotografií Karla Čapka, ale i zasazení lípy jako symbolu české státnosti.

NEJEN PRO SPISOVATELE
Mohlo by se zdát, že si mistři pera vybudovali tvrz, do které nikoho nepustí. Opak je pravdou. V chatě, která nabízí jednoduše vybavené pokoje, se může ubytovat každý. Unikátní zde je, že můžete spát na stejné posteli jako třeba Ivan Klíma nebo Jiří Dědeček. A při troše štěstí se s nimi i potkat.