Věřící z České republiky, ale i z jiných evropských zemí se sjeli minulý týden do Koclířova u Svitav. Zúčastnili se duchovních rozjímání s Otcem Josephem Billem, který je původem z Indie.

„Na letošní setkání dojelo kolem čtyř set padesáti učastníků. Jedná se především o mladé lidi. Máme tu zástupce z Ukrajiny, Slovenska a Německa,“ říká Hana Frančáková, pastorační asistentka z koclířovské Fatimy.

O tom, že si Koclířov Otec Bill oblíbil, svědčí jeho třetí návštěva Fatimy. Na jeho cestách po zemích pěti kontinentů je to jedna ze zastávek v nabitém programu. „Do České republiky se vždy rád vracím. Mám to zde rád. Křesťanství v Čechách je poznamenané komunistickým režimem, ale i přesto je tu dnes spousta mladých lidí, kteří si sem cestu našli,“ popisuje Otec Bill.

Hlavní náplní setkání je uvědomění si podstaty nemoci nebo psychických úzkostí a seznámení se s metodami, jak se s nimi vypořádat. Běžný den začíná modlitbou v kostele, kterou místy vyplňuje zpěv doprovázený hudebními nástroji. Zvláštní místo zaujímají také osobní svědectví, jak Bůh zasáhl životy mladých lidí během těchto chvil. Pozdější přednášky jsou přerušeny přestávkou na oběd a relaxaci, kdy si lidé mohou sednout do sadu nebo lehnout do trávy a vychutnat si ticho. Den je dlouhý, odpolední mše někdy končí až v noci a na rozdíl od denních se line v duchu mlčení, silencia. Tak tomu bylo v pátek, kdy areálem procházelo tiché procesí ve světle svící. Pak už zbývá jen spánek. Někteří odcházejí do stanového městečka pod klášterem, jiní do ubytovny. Zdá se, že skromné podmínky nikomu nevadí, všichni vypadají spokojeně.

„Zdejší atmosféra je výjimečná. Největším zážitkem byl pro mě včerejšek, kdy se konal zpovědní den s Otcem Billem,“ přibližuje Vašek, který do Koclířova přijel se svými rodiči a sourozenci.