Hradec Králové zaplatí za novoroční ohňostroj zhruba čtvrt milionu korun, některá města ale žádné podobné akce nepořádají.

Ohňostroj i čočková polévka

V Hradci Králové se ohňostroj uskuteční 1. ledna od 18.00 hodin. Kromě ohňostroje se lidé mohou těšit na čočkovou polévku zdarma, řekla mluvčí hradecké radnice Markéta Baldrychová. Novoroční ohňostroj v historickém centru Hradce Králové každoročně sledují tisíce lidí.
Na 1. ledna chystá na Masarykovo náměstí ohňostroj také náchodská radnice. „Uskuteční se od 18.00 hodin, pořádáním ohňostroje 1. ledna dáváme prostor pro rodiče s dětmi, aby mohli na ohňostroj přijít,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlofová. Radnice za ohňostroj zaplatí zhruba 50 000 korun.

Oslavy na přelom roku připravují také některá menší města, například v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku město nabídne lidem kromě ohňostroje přípitek. „Akci pořádáme 31. prosince od 18.00 hodin, na náměstí bude připravená stovka lahví šampaňského,“ řekl tajemník radnice Bohuslav Forejtek. Radnice za celou akci zaplatí zhruba 50 000 korun.

Některé radnice však ohňostroje na přelomu roku tradičně nepořádají. „Ani na letošní rok ohňostroj na přelom roku neplánujeme, město ohňostroj připravuje v září během festivalu Jičín město pohádky,“ řekla Adéla Rulfová z jičínské radnice.

Rozhodnutí je na novém vedení

Konání obvyklých vánočních, silvestrovských a novoročních oslav v některých městech v Pardubickém kraji by mohly ovlivnit změny na radnicích po říjnových komunálních volbách. Nová vedení by mohla rozpočty na tyto akce výrazně zkrátit či zcela zrušit. V některých městech ale změna politické reprezentace oslavy neovlivní.

V Ústí nad Orlicí v posledních letech nahrazovala oslavy konce roku pyrotechnická show první adventní víkend, kdy začínaly čtyřtýdenní Ústecké vánoce. Po volbách se však zcela obmění vedení města a není jasné, zda se tradiční akce uskuteční, či se oslavy přesunou na závěr roku. „V tuto chvíli na to nikdo není schopen odpovědět,“ řekl vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy orlickoústecké radnice Luboš Mikyska.

Nejistota panuje ohledně obvyklého městského silvestrovského ohňostroje a doprovodných akcí i v Chrudimi. Vloni na ně město dalo 70 000 korun, letos ředitel městské organizace Chrudimská beseda odkazuje na budoucí politiky ve vedení města, nakolik budou oslavám chtít vyjít vstříc.
Svitavy obvykle na tyto účely měly kolem 50 000 korun, letos by to mělo být podobné. Rozhodné slovo ale musí nejdříve říci nový starosta.

Obyvatelé jiných měst se o svou tradiční atrakci obávat nemusejí. V Moravské Třebové na Svitavsku se silvestrovský ohňostroj na náměstí konat bude, na pyrotechniku radnice věnuje 40 000 korun jako loni. Holice na Pardubicku dají na půlnoční osvětlení oblohy o 10 000 korun více, celodenní českotřebovské „Vítání nového roku“ s hudbou, rozdáváním svíček, ohňostrojem a novoročním úklidem vyjde na 50 000 korun. Přelouč na pyrotechniku plánuje 30 000 korun.

Některá města konec roku neslaví. V Pardubicích se magistrát zaměřuje spíše na vánoční akce v ulicích města pro širokou veřejnost. Podobně postupuje radnice v Králíkách na Orlickoústecku, kde bývá ohňostroj při únorovém karnevalu. Silvestrovské či novoroční oslavy neorganizuje ani Vysoké Mýto.

(čtk, red)