Na nádražích si o čtvrtém květnovém víkendu lidé budou připadat jako za dob konce devatenáctého století. U perónu totiž nebudou stát jen klasické vlakové soupravy, na hlavní koleji budou obdivovat i parní lokálku.

Ta bude hlavním symbolem oslavy sto dvaceti let, kdy už se jezdí mezi okresním městem a někdejším královským věnným městem. „V tomto roce oslaví Polička výročí 120 let od zahájení železničního provozu na trati Svitavy – Polička. První vlak přijel do Poličky 15. září 1896," říká tisková mluvčí poličské radnice. Organizace veselice spojené s jízdou klasickým vlakem se chopil spolek Poličská lokálka a poličská knihovna, která společně s dalšími pořádajícími osobami vybrala dny 20. a 21. května.

„Jako datum oslav této události jsme však zvolili termín už v květnu. Je to proto, že právě jen v květnu je možné, aby se na poličském nádraží potkalo několik generací vlaků a vláčků," říká šéf knihovny Jan Jukl a spolku Josef Vendolský.

Těm se podařilo připravit pro jedinečnou událost parní lokomotiva 423.009 „Líza". Čítat bude pět vagonů, jež mohou dohromady přepravit až tři sta dvacet pasažérů. „Proveze je dvakrát na trati Svitavy – Polička a zajede se podívat i do Čachnova. Ze Žďárce bude vypraven kultovní motoráček 60. let M240.0113 „Singrovka", který bude vozit unavené výletníky až do pozdních nočních hodin," uvedla Šauerová. Velkých oslav se zúčastní i jiné klenoty.

V ten okamžik budou slavit velké 760. výročí i Svitavy, které se zároveň připojí k oslavám na železnici 21. května. „Na svitavské nádraží přijede první vlak s parní lokomotivou v 8 hodin 19 minut a slavnostně ho přivítá stejně jako před 120 lety starosta města," uvedla Alice Štefková Štrajtová. „Od nádraží návštěvníky vždy půl hodiny po příjezdu zvláštních vlaků odveze historický autobus Tatra do muzea na prohlídku výstavy o železnici a na svitavské náměstí," dodala. Vernisáž výstavy začne ve Svitavách už v pátek.

Až z Pardubic dorazí do Poličky mašinka T444.162 „Karkulka". „Se stylovým vagonovým vybavením a milovníci moderní veřejné dopravy se mohou svést nejnovějším regionálním motorákem 844 „Regioshark"," dodala mluvčí. První vlak vyrazí na svou pouť z Poličky v 10:06.