Zemědělské půdy v okrese rychlým tempem ubývá. V současné době mají rolníci k dispozici kolem 80 tisíc hektarů, z toho 60 tisíc orné.
„Téměř každý zábor je na úkor zemědělské výroby,“ tvrdí ředitel Agrární komory Josef Gracias. „Některé pozemky mizí dokonce z orné půdy,“ dodává. Problémy rolníkům způsobuje výstavba silnic a obchvatů. Přicházejí nejen o pozemky, ale stavby je také rozdělují jako v Cerekvici nad Loučnou.

Návrh: zabírejte kamenitou půdu

Zemědělci se snaží přimět města a obce, aby při vypracovávání územních plánů počítaly s výstavbou v příměstských částech, nebo – pokud to jde – na méně kvalitních pozemcích. Je rozdíl, když ubývá půda v oblastech Vysočiny, než například na Jevíčsku. „Nebráníme rozvoji obcí, ale my na půdu vzhlížíme z pozice její kvality a využitelnosti pro výrobu obilovin,“ sděluje. „Na půdě vyděláváme tím, že ji dokážeme obdělat a vypěstovat na ní pšenici a ječmen. Rozhodně nevyděláme na tom, že ji prodáme,“ ujišťuje Gracias.

V současné době se hektar půdy horší kvality prodává zhruba za 50 tisíc korun. U kvalitnější se může cena vyšplhat až několikanásobně výše. Záleží to na nabídce a poptávce, tak jako při výkupu parcel pro stavbu rychlostní silnice R35, která protne úrodné Litomyšlsko.

(ap)