Silný vítr ničil hlavně stromy. V městských lesích Poličky je poškozeno na cca 3000 kubíků porostů, což je podstatně méně než minulý rok v lednu. Lesníci ze svitavské právy lesů odhadují, že vichřice zničila 18000 kubických metrů stromů. Představuje to podle Miroslava Bačovského ze svitavské lesní správy běžnou, dvouměsíční těžbu dřeva.

Zpustošené lesy zůstaly na Moravskotřebovsku, v oblasti revíru Mendryka a v Křenově. Jevíčští hasiči odklízeli osmdesátileté vyvrácené stromy v Šubířově. Sesuv půdy a vývraty neohrozily životy lidí ve Svojanově.

V Březové nad Svitavou „létaly“ náměstím přívěsy. Naštěstí nikoho nezranily. Jeden se zaryl do hlíny v parku, další zastavil plot u hasičárny.

Vítr zničil střechu tělocvičny

Vichřice řádila také v Trstěnici u Litomyšle. Silný vítr zničil střechu tělocvičny u základní školy. „Docela mě to překvapilo, protože střecha je lepenková. Betonový skelet ale zůstal celý, tak uvidíme, jestli nebude zatékat dovnitř. Přikryjeme střechu plachtou a musíme rychle zajistit opravu,“ uvedl starosta Jan Sigl.

Ve vsi také padlo několik mohutných stromů, mezi nimi i dvousetletá lípa. „Myslím, že nás to poučilo a podíváme se na starší stromy a začneme kácet, aby příště někomu nezničil strom střechu,“ dodává starosta obce na Litomyšlsku.

Na majetku měst Svitavy a Polička žádné větší škody nevznikly. „Na sídlišti střecha částečně poškodila sloup veřejného osvětlení,“ uvedl Petr Vítek ze svitavské radnice. Technické služby prořezávají pravidelně suché části stromů. Proto spadlé větve při podobných událostech nezpůsobují Svitavanům větší potíže.

Záchranáři ze svitavského okresu vyjížděli o víkendu téměř sedmdesátkrát.

(mag, ik)