Prodloužený víkend využijí ochránci přírody pro sekání luk s chráněnými rostlinami v Borové a Pusté Rybné. „V Borové pod nádražím a pod kravínem se vyskytuje vachta trojlistá a různé druhy vstavačů. V chráněné oblasti Damašek v Pusté Rybné roste převážně rosnatka okrouhlolistá a několik druhů vstavačů," uvedla předsedkyně poličského svazu ochránců přírody Martina Vopařilová.

Dlouholetá tradice


Sekání chráněných luk je na Poličsku tradicí. Poprvé je ochránci přírody sekali v roce 1980 ve třech lidech. „Od té doby je sečeme pravidelně každý rok. Pomáhají nám dobrovolníci a kamarádi," řekla Martina Vopařilová. Nejrozšířenější v oblasti Damašku je masožravá rosnatka.

„Kdybychom trávu neposekali, louky by vysychaly a také by se rozšiřovaly nálety," vysvětlila Martina Vopařilová. Chráněné rostliny by nemohly růst.

V Borové už mají sekáči trávu pokosenou, zbývá ji pouze shrabat a odklidit. Proto se přesunou do Pusté Rybné. „Letos pomohou se sekáním a odklízením trávy na Damašku v Pusté Rybné také Keňané," sdělila Markéta Kutilová z poličského občanského sdružení Pontopolis. Na louky vyrazí v pátek ráno. Při sekání chráněných luk přivítají ochránci přírody každého, kdo přiloží ruku k dílu. Za odměnu dostanou občerstvení.

Afričané přijedou už potřetí. Letos výjimečně nebudou hrát v Poličce, ale v Pusté Rybné. V pátek navečer povedou v dětském táboře workshopy. „Tito mladí lidé v České republice prezentují život v Keni a v dalších rozvojových zemích. Také ukážou, jak se v Africe hraje fotbal," sdělila Markéta Kutilová.

Podle Petry Jílkové ze stejného sdružení tým tvoří sedm Keňanů a pět Čechů, kteří je po celý pobyt v naší zemi doprovází. „Kromě fotbalu čeká na návštěvníky spousta workoshopů, vystoupení afrokapely. Keňané je naučí také vyrábět peněženky z tetrapacků i jak se pletou africké míče," dodala Markéta Kutilová.