Těžba lupku a jílu na Hřebči končí. Za měsíc se zavře poslední důl a to, čím dříve region žil, se stane minulostí. Radní v Moravské Třebové ale chtějí zachovat část tradice. Na stole mají projekt muzea hornictví, které by mělo vzniknout v jedné prázdné štole. O dotaci požádají Evropskou unii.
Pokud jedete do Moravské Třebové po staré silnici na Hřebči, v zatáčce si určitě všimnete velké brány. Právě tady se nachází vstup do Jihlavské štoly. Možná, že už za dva roky se sem pohrnou davy turistů. Moravskotřebovští se totiž rozhodli prázdnou štolu využít a vybudovat zde novou atraktivitu regionu. Projekt je zajímavý a ve svitavském okrese i v kraji rozhodně ojedinělý. „Radní Pardubického kraje chtějí rozdělit peníze z Unie určené pro cestovní ruch na takové projekty, které budou mít efekt pro celý kraj. A důlní stezky i muzeum hornictví takové určitě jsou,“ uvedl místostarosta Václav Mačát. Do hry ale vstoupí Moravskotřebovští ještě s projektem dokončení zámeckého areálu.
Úzkokolejka

Jihlavská štola, která je dlouhá sto padesát metrů, nabízí využití pro ojedinělou expozici. „Jednali jsme také s Průmyslovým muzeem v Mladějově na Moravě. Čekáme na jejich stanovisko. Do projektu bychom totiž rádi zahrnuli rovněž rekonstrukci úzkokolejky do Nové Vsi. Jedná se o úsek, který dnes ještě není v provozu. Díky tomu bychom propojili a oživili celé území Hřebče. Lidé by měli důvod tady strávit minimálně tři dny,“ přiblížil záměr Václav Mačát.

Těžba a doly

Od druhé poloviny 19. století se na Hřebči těžily žáruvzdorné lupky a jíly. V okolí Mladějova na Moravě a Hřebče se nachází asi padesát dolů. Muzeum vznikne v prázdné Jihlavské štole. Ta je dlouhá 150 metrů. Návštěvníci uvidí ukázky ražby důlních děl a důlní mechanizace. Náklady na realizaci unikátního muzea dosáhnou dvanácti milionů korun.


A jak bude muzeum hornictví vypadat, pokud se projekt podaří uskutečnit? „Jihlavská štola byla na muzeum připravená už v roce 1994, ale bohužel k realizaci nikdy nedošlo. Je dlouhá sto padesát metrů. V expozici představíme historickou a moderní těžbu. Lidé uvidí důlní stroje, vrátky. Instalujeme závěsnou drážku a opravíme kolejovou drážku,“ sdělil Lumír Moučka, jeden z autorů projektu. Mnoho předmětů se podařilo zajistit ze soukromých sbírek. Expozici ve štole doplní venku makety a dřevěné tunely pro děti. Těžba na Hřebči měla dlouhou tradici. „Hornictví v regionu pomalu zaniká. Za měsíc se uzavře poslední důl Březinka,“ dodal Lumír Moučka.

Celkové náklady na realizaci muzea hornictví ve štole dosáhnou podle Václava Mačáta asi dvanácti milionů korun. Dotace z Evropské unie by mohla činit až osmdesát pět procent nákladů. A kdy se do štoly podívají první turisté? Vše záleží především na penězích. „Do konce ledna příštího roku musíme podat žádost. Pak počítáme se třemi měsíci na rozhodnutí komise. Pokud uspějeme, začne stavba příští rok v létě. Realizace potrvá zhruba půl roku, takže na jaře 2011 bychom mohli nové muzeum otevřít pro návštěvníky,“ míní místostarosta Václav Mačát. Věří, že jejich žádost komise posoudí kladně.