„Během oprav, které začnou v sobotu v ranních hodinách, dojde kromě výměny sloupů i k přípravám podloží, aby v roce 2015 mohla být provedená akce, po které by měla být celá křižovatka bezbariérová," sdělil místostarosta Vojtěch Stříteský.

V případě komplikací je připraven i náhradní termín, a to na následující víkend. Tomu by se však chtěli vyhnout jak pracovníci města, tak zajisté i řidiči. Už tak je čekají změny při průjezdu křižovatkou. „Na silnicích druhých tříd bude řidiče přijíždějící do města vítat cedule, které budou upozorňovat na změny v dopravním značení. Na místě se také objeví stopky a přednost v jízdě budou řídit policisté a strážníci," vysvětlil místostarosta Litomyšle.

Změny v dopravním značení nejsou jedinou komplikací. Během samotné výměny sloupů dojde k uzavření dvou odbočovacích pruhů. Od autobusového nádraží směrem na Svitavy a od centra směrem na Vysoké Mýto. Na silnici I/35 pak bude možné najíždět objížďkou kolem krytého bazénu a přes náměstí.
Celá oprava vyjde městskou kasu podle předpokladů na sto tisíc korun. Náklady na poškozené sloupy bude ovšem vymáhat na řidičích, kteří je poškodili. Nejedná se však o okamžité zaplacení i vzhledem k faktu, že jeden z šoférů byl cizinec.

Kruhový objezd

V souvislosti s opravou nejrušnější křižovatky vyvstala v Litomyšli znovu otázka, zda by nebylo vhodné ji vyměnit za kruhový objezd. To však radní v nejbližších letech vylučují. Za stávajícího provozu to nelze. Řešení na hlavním tahu, který protíná město, bude možné asi hledat až tehdy, kdy bude vybudovaný obchvat Litomyšle v rámci výstavby nové silnice R35.

Je nutné počkat také na opravu mostu přes řeku Loučnou v blízkosti křižovatky. Ta je však naplánovaná v řádu několika roků stejně jako rychlostní komunikace.

Při představě, že by došlo k úplnému zavření křižovatky na několik měsíců, musí zatrnout nejednomu řidiči. Ti si vyzkouší omezení na jeden víkend, už tak to bude komplikace více než velká.