Město už se jím nemůže pyšnit jako v devadesátých letech. Na budovách se podepsal zub času. Domy jsou oprýskané, místy je i špatné dláždění.
Proto radní nechali zpracovat projektovou dokumentaci, která kromě veřejných prostranství řeší také potřeby oprav vnitřních omítek, výmalby. „Přesvědčili jsme se o tom, že velice dobře funguje spolupráce s vlastníky jednotlivých budov," uvedl svitavský místostarosta Pavel Čížek. Město se totiž nedávno pustilo do oprav domů od bývalého hotelu Městský dvůr po bývalou restauraci Split. Radní se s majiteli dohodli. „Na nejnutnější úpravy byla zpracovaná dokumentace pro jednotlivé stavby nebo části objektů i vyčíslené náklady, kterými se na opravách budou vlastníci podílet," vysvětlil Pavel Čížek. Řešili hlavně veřejné osvětlení, které je vedené v podloubí, a spolufinancování oprav. Někde museli řemeslníci opravit dlažbu, jinde opravovali omítky, vylepšovali pilířky a malovali.

„Celkové náklady vyšly na šest set šedesát tisíc korun. Polovinu hradili majitelé objektů, polovinu jsme uhradili z fondu rozvoje památek," upřesnil místostarosta. Pohled na náměstí se těmito dílčími opravami zase trochu vylepší.
Lidem se postup líbí. Na celou opravu by peníze často neměli, tak by dům opravovat nemohli. „Pokud bude radnice v tomto přístupu pokračovat, pak je to dobré. Nebydlím na náměstí, ale taková nabídka by se mi rozhodně zamlouvala," poznamenal Martin Matějka. Místostarosta potvrdil, že plánují další úpravy domů v centru Svitav. „Na příští rok jsme vytipovali na zpracování projektové dokumentace další část náměstí, a to od drogerie po uličku, kde se schází k prodejně nábytku," řekl Pavel Čížek. Jak dlouho bude postupná oprava náměstí trvat, si netroufá odhadnout. Podle něho záleží na přístupu a vstřícnosti vlastníků. Řádově se bude jednat patrně o několik let.