Dopravním šachům je po měsících konec, hlavní tah z centra už je zprovozněný a oddechnou si proto jak chodci, tak především řidiči, kteří se tu občas motali jako splašení koně. Zvláště lidem z jiných měst a zahraničním turistům ve vozech dělala problém orientace po změně směrů na náměstí.

Masarykova ulice je však nyní po měsících úprav konečně zprovozněná. Stavaři práce na díle dokončili v uplynulých dnech, přitom nenabrali téměř žádné zpoždění.

„Je to tu hezké, ulice zapadá svým designem do současné podoby náměstí. Konečně se také oddělí chodníky od zbytku silnice a nenastanou tu tak zmatky," pochvalovala si Jana z Poličky provedené úpravy, které na delší čas omezily provoz.

Dodrželi rozpočet

Radnice i díky rychle provedené práci dodržela slib, který dala, a proto v místě nenastalo téměř žádné zpoždění.

„Došlo k prodlevě zhruba čtrnáct dní z důvodu neočekávané pokládky kabelu a také na přání opravili některé přípojky. Ale jinak jsme všemu dostáli," říká starosta Poličky Jaroslav Martinů, jehož zároveň těší, že ulice má kromě estetických i bezpečnostní parametry, které jasně vymezují prostor chodců a řidičů.

Zároveň se povedlo dodržet ráz centra, což oceňuje velká část občanů. „Kromě všeho zmíněného se nám také podařilo dodržet rozpočet na celou akci. Započala už opravami ulic Nová a Růžová. Dohromady vše vyšlo zhruba na dvanáct milionů korun," míní starosta.

Město však v opravách bude intenzivně pokračovat v příštích měsících i letech. Podle všeho je rekonstrukce historického centra ve své polovině. Kromě zvelebení centra se dosud opravila i Tyršova ulice, prostranství u tamní pošty a právě Masarykova ulice. Ještě do konce roku chce město udělat výběrové řízení na zhotovitele ulice Riegrova, kde byl nyní obrácený směr provozu při uzavírce na Masarykově. Teď je na řadě právě vjezd do města.

„Potom plánujeme také opravy ulic Šaffovy, Otakarovy, Pálené. Tak, abychom celé jádro města konečně opravili," připomíná.

Podle starosty však stavaře v Poličce čeká ještě hodně dlouhá šichta. Město má totiž stále velké plány na to, jak chce „vyzdobit" náměstí a udělat z něj konečně oázu klidu a památek.

„Zušlechťování centra je zhruba ještě práce na další čtyři roky," potvrdil Martinů. Navíc chce, aby se konečně také zastupitele a radní přesunuli od debaty směrem k činům v případě tamního parku u hradeb, které by také mělo dostat nový kabát. Povrch je tu totiž upravovaný naposledy před padesáti lety a příroda udělala své.

Kořeny stromů nadzdvihují asfalt, a proto tu cesta není nejkomfortnější. „Je ve zuboženém stavu. Je nejvyšší čas, aby město tuto páteřní komunikaci strhlo a vydláždilo ji a nahradilo ji novou dlažbou. Vše by mělo navazovat na náměstí a také prostranství u školy," dodal starosta Jaroslav Martinů.