Při povolebních vyjednáních dali sociální demokraté před ODS, se kterou vládli na radnici předchozí čtyři roky, nakonec přednost komunistům. Chybějící hlas k jedenáctičlenné koaliční většině dodal Pavel Brettschneider, který jako jediný uspěl na kandidátce SNK. Získal za to funkci místostarosty. Starostou zastupitelé zvolili Miloše Izáka (ČSSD). „Za koalici s komunisty se nestydím, jsou to slušní a pracovití lidé. Věřím, že spolupráce s ODS bude pokračovat, i když to nebude v koalici,“ řekl Izák.

Ostatní strany, které zůstaly v opozici, kritizovaly sociální demokraty, že při povolebním vyjednáváním postupovali podle hesla vítěz bere vše.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Miloš Izák (ČSSD)

Místostarostové:
Pavel Brettschneider (SNK) Václav Mačát (ČSSD)

Radní:
Hana Horská (KSČM), Petr Kelča (ČSSD), Radko Martínek (ČSSD), Miroslav Muselík (ČSSD)

Zastupitelé:
Lenka Bártová (ANO), Roman Cápal (KSČM), Milada Horáková (ČSSD), Pavel Charvát (ODS, od 11.5.2018 nahradil Josefa Ošťádala), Josef Jílek (KDU-ČSL), Miroslav Jurenka (ANO), Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci), Milan König (ODS), Daniela Maixnerová Blahová (Srdcem Třebováci), Miloš Mička (TOP09), Josef Odehnal (KSČM), Zdeněk Ošťádal (TOP09), Libor Truhlář (ANO), Petr Vágner (ČSSD)

Výsledky voleb 2014:
ČSSD (7 mandátů, 29,96 %)
KSČM (3, 12,01 %)
ANO (3, 11,97 %)
ODS (2, 11,88 %)
Srdcem Třebováci (2, 10,46 %)
TOP09 (2, 9,96 %)
SNK (1, 7,0 %)
KDU-ČSL (1, 6,99 %)

Priority na nové volební období si radniční koalice stanovila v programovém prohlášení. Ne vše se ale za čtyři roky podařilo naplnit.

Nejkřiklavějším případem je příslib využití roky chátrající budovy bývalé dětské nemocnice. Koalice se v prohlášení zavázala, že prostory připraví pro vhodný podnikatelský záměr. Vše nakonec dopadlo jinak. Na podzim loňského roku nechala radnice budovu zbourat. Demolici nezabránily ani snahy aktivistů prohlásit stavbu za kulturní památku. A nepomohla ani petice, kterou podepsalo přes 350 lidí. Lukrativní pozemek město slíbilo bezplatně převést na Pardubický kraj, který zde hodlá vybudovat novou nemocnici následné péče.

V rovině povolebních slibů zůstala i rekonstrukce krytého školního bazénu, který měl po dokončení sloužit nejen školní mládeži, ale i veřejnosti. V říjnu loňského roku musela radnice bazén kvůli hrozícímu zřícení stropu uzavřít. Původně se náklady na opravu, se kterou město počítalo, pohybovaly kolem 15 milionů. Aktuálně však vyšplhaly na dvojnásobek. Na rekonstrukci si radnice bere úvěr 31 milionů. „Vše směřujeme k tomu, aby byl bazén co nejdříve k dispozici pro výuku plavání. Veřejnost bude moci bazén využívat mimo výuku a o víkendech,“ upřesnil starosta Miloš Izák. Opravy mají začít ještě letos, na přelomu září a října.

Velká nezaměstnanost

Příliš se městu nedařilo ani v boji s nezaměstnaností, která je dlouhodobě nejvyšší v Pardubickém kraji. Přes statistiky, které vyznívají poměrně optimisticky, se nemalá část obyvatel ve městě necítí bezpečně. V průzkumu spokojenosti, který si nechala radnice zpracovat, lidé negativně hodnotili problematické soužití s místní romskou menšinou, kriminalitu a drogovou problematiku.

Dlouhodobým nedostatkem, na který si obyvatelé stěžují snad v každém místním šetření, je absence společenského sálu. Město má k dispozici kinosál v budově muzea, který má kapacitu jen kolem 120 míst. Ani v této záležitosti se vládnoucí koalice za čtyři roky nikam neposunula.

Naopak úspěšná byla moravskotřebovská radnice ve zvyšování bezpečnosti cyklistů i chodců. Nedávno byl dokončen první úsek kombinované stezky od průmyslové zóny na východním okraji města směrem do centra. „V letošním roce by měla být realizována druhá etapa. Rozpočet je zhruba osm milionů korun, dotace již byla schválena,“ uvedl místostarosta Václav Mačát. Nový chodník město vybudovalo od vlakového nádraží do Sušic. Po měsících čekání se buduje i nový chodník v Udánkách.

↑ CYKLOSTEZKY
Cyklostezek za poslední čtyři roky ve městě přibylo. A další se plánují.

↓ SPOLEČENSKÝ SÁL
Nového sálu se lidé dožadují už řadu let. Uvažovalo se i o adaptaci budovy bývalé dětské nemocnice, ta však byla zbourána.

Staví terminál

Před dokončením je výstavba terminálu v prostoru před vlakovým nádražím, kde vyrostla i nová cyklověž pro více než sto kol. Nejnáročnější probíhající investicí města je rekonstrukce penzionu pro seniory, která vyjde na 90 milionů. Splněným slibem radniční koalice je rovněž zavedení městské hromadné dopravy.