Jedná se tak o třetí zařízení, které nabízí turistům k ubytování. Ti tak nemusí bydlet pouze v hotelích a penzionech přímo ve městě, ale mohou vyrážet na výlety přímo z lesů v okolí Litomyšle.

„Další dvě hájenky máme ve Strakově a Kozlově. Jsou to rovněž rekonstruované budovy poblíž krásné přírody. Podobné investice do majetku města pokládám za správné, protože opravujeme vlastní budovy, které následně generují zisk,“ řekl starosta Radomil Kašpar.

V Budislavi jsou pro návštěvníky připraveny celkem dva apartmány, technické zázemí, uzavřený dvůr s posezením, úschovna kol, zahrada s pergolou i dětské hřiště. „Oba apartmány se skládají z ložnice, obytné místnosti, kuchyňky a sociálního zařízení. Celková kapacita je v tuto chvíli dvanáct lůžek,“ prozradil vedoucí odboru Městských lesů Litomyšl Petr Novák. 

Koncem prázdnin bylo upraveno okolí hájenky a pracovníci města také dolaďovaly provozní záležitosti a dovybavování. V těchto dnech tak hájenka funguje ve zkušebním provozu. 

Zájem o ubytování v Litomyšli a blízkém okolí bezesporu je. „V roce 2016 využilo ubytovací kapacity dvou hájenek 850 lidí z celé České republiky,“ dodal starosta Litomyšle.   (pš, rak)