VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava plaveckého bazénu se dvojnásobně prodraží

Moravská Třebová - Rekonstrukce krytého plaveckého bazénu v Moravské Třebové získala po několika odkladech konkrétní obrysy. Jeho opravu schválili na mimořádném zasedání moravskotřebovští zastupitelé. Původně se mělo o rekonstrukci bazénu hlasovat už před čtrnácti dny, ale opoziční zastupitelé si vyžádali čas na prostudování upraveného návrhu, který na poslední chvíli předložilo vedení města.

24.2.2018
SDÍLEJ:

Moravskotřebovský bazén čekají opravy.Foto: DENÍK/Jiří Šmeral

Ani to však nepomohlo, opozice se s radniční koalicí neshodla, a naopak přišla s vlastním návrhem. „Bohužel o něm nikdo z koalice reálně neuvažoval a jedenácti hlasy si odhlasovali rekonstrukci za 31 milionů,“ říká předkladatel protinávrhu Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci). „Jsem z toho docela zděšený, jak koaliční zastupitelé nakládají s městskými financemi a vůbec neuvažují o možné hospodárnější variantě,“ dodává Kolkop s tím, že schválením město vyčerpá úvěrový strop a ze zbylých financí na účtě nezůstane na konci roku téměř nic.

„Jako by to byl úmysl městskou kasu totálně vynulovat,“ kritizuje zastupitel schválený návrh.

Podle tiskového mluvčího města Václava Dokoupila nelze bez rekonstrukce kvůli nevyhovujícímu technickému stavu zajistit bezpečný provoz bazénu. „Schválená varianta počítá s kompletním vybouráním železobetonových stropů, dojde k výměně stávajícího tělesa bazénu za nerezovou vanu a k úpravě šaten,“ vysvětluje Václav Dokoupil.

„Vše směřujeme k tomu, aby byl bazén co nejdříve k dispozici pro výuku plavání na základních a mateřských školách. Provozní režim bude nastaven stejně jako doposud, organizovaná veřejnost bude moci bazén využívat mimo výuku a o víkendech,“ říká starosta Miloš Izák (ČSSD).

Původní varianta, která počítala s vybudováním wellness zóny, nového vstupu do budovy a zázemí pro neplavce, se postupně vyšplhala bezmála na 45 milionů. „Náklady tohoto řešení však byly pro rozpočet města příliš vysoké,“ upřesňuje starosta.

TŘETÍ V POŘADÍ

Varianta opozičních zastupitelů byla podle Miloše Izáka již třetí v pořadí.

„S návrhem však přišli až v den mimořádného jednání zastupitelstva. Jejich provizorní řešení spočívalo v opravě bazénu za 17 milionů s dobou udržitelnosti pět až deset let. Tyto úvahy však byly shledány jako zcela nehospodárné,“ říká starosta Moravské Třebové.

Předkladatel Tomáš Kolkop s tím ale nesouhlasí. „Co se týče výsledku jednání a debaty kolem, sice bylo tvrzeno, že se jedná o provizorní opravu, ale to v zásadě odmítám. V částce 17 milionů byla kompletní oprava objektu, pouze do technologické části se nemělo investovat tolik financí,“ ohrazuje se Kolkop.

Z diskuze bylo patrné rozčarování na obou stranách. „Jsem zklamaný, nikoliv překvapený. Jsem ochotný chápat, že si myslíte, že vyhrajete volby, a že si to rozhodnete, jak chcete. To bych ještě chápal, bylo by to v zásadě čestné,“ vyjádřil se senátor a radní Radko Martínek (ČSSD). "Zastupitelstvo schválilo rekonstrukci bazénu 11 na 9 hlasů. Já stále věřím, že zastupitelé se budou chovat zodpovědně až se bude schvalovat financování celé rekonstrukce bazénu. Stále věřím, že nedopustíme zadlužování našeho města a rekonstrukce se odloží do doby než se podaří zajistit odpovědné financování," doufá Miroslav Jurenka (ANO2011).

"Vládnoucí koalice si rekonstrukci bazénu prohlasovala na pondělním zastupitelstvu pouze svými jedenácti hlasy. My, opoziční zastupitelé jsme byli všichni proti," říká Milan König (ODS). "Město na rekonstrukci nemá peníze a rekonstrukci bude nutné financovat bankovním úvěrem. Přijetím bankovního úvěru však budou vyčerpány téměř všechny zdroje města a hospodaření města bude v následujících letech značně rizikové. Rekonstrukce bazénu, dle navrženého návrhu je velmi drahá. Všem musí být jasné, že pokud se rekonstrukce bazénu provede podle odsouhlasené varianty, tak žádný další bazén se po dlouhou dobu nepostaví. Přičemž veřejnost má přístup do bazénu pouze velmi omezeně," domnívá se Milan König.

"Rád bych podtrhnul fakt, že 11 zastupitelů z 21 schválilo vybourání stropu a bazénové vany na základě doporučení jednoho projektanta, které bylo vysloveno pouze na základě vizuální prohlídky bez toho, aby byla provedena sondáž a objektivní vyhodnocení skutečného stavu. Tím dochází k naprosto nepodloženému prodražení stavby a je otázkou, zda je toto rozhodnutí učiněno v souladu s péčí řádného hospodáře," upozorňuje Josef Jílek (KDU-ČSL). "Škoda pro občany města, protože tímto rozhodnutím se posouvá vybudování standardního krytého bazénu pro veřejnost nejméně o další generaci," uzavírá Jílek. „Nechápu, proč zastupitelé hazardují s prostředky města, když se dá všecko udělat levněji,“ neskrýval roztrpčení Zdeněk Ošťádal (TOP09).

"Argumenty, že by se jednalo o provizorní řešení na pět až deset let Tomáš Kolkop několikrát vyvracel a také bylo zdůrazněno, že je nutné před opravou provést důkladné zhodnocení stavu konstrukcí. Také návrh na odklad rozhodnutí až po řádném projednání ve finančním výboru a výboru strategického rozvoje nebyl schválen. Můj názor je jednoznačně nespěchat a nechat zpracovat statický posudek a studii posouzení obou variant – oprava a bourání – potom se rozhodnout, začít pracovat na studii stavby nového pětadvacetimetrového bazénu pro veřejnost, nechat rozhodnutí o rekonstrukci školního bazénu novému zastupitelstvu," vysvětluje Zdeněk Ošťádal.

ODLOŽENÍ ROZHODNUTÍ

Jeho stranický kolega Miloš Mička navrhoval odložení rozhodnutí. „Před čtrnácti dny jste nás postavili do stejné situace, během týdne jsme se pokusili přijít s nějakou variantou. Nechápu, proč tady musíme během čtrnácti dnů schválit tak zásadní materiál,“ apeloval Mička na zastupitele. „Měli jsme na to dva týdny a předpokládal jsem, že se na něčem dokážeme shodnout. Zdravý rozum mi velí, že je na místě se rozhodnout a už to neodkládat,“ vyjádřil se Miloš Izák.

Rekonstrukce by podle mluvčího radnice Václava Dokoupila měla začít se začátkem letních prázdnin. Hotovo by mohlo být v březnu nebo dubnu příštího roku.

Autor: Jiří Šmeral

24.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 832 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9832 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Gymnázium aloise jiráska, litomyšl, t. g. masaryka 590, T. G. Masaryka, č.p. 590, 570 01 Litomyšl. Informace: Eva Kmošková, +420 468 008 953.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 21 500 Kč

Obsluha tkacích a pletacích strojů Tkadlec/Tkadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NABÍZÍME: pracovníka nevyučeného v oboru tkadlec/tkadlena zaškolíme, pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců, poté na dobu neurčitou, 13. a 14. plat, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem nebo osobně. Pracoviště: Silk & progress, spol. s r.o., 569 04 Brněnec. Informace: Eva Fečková, +420 461 544 252.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny B, způsobilost dle vyhlášky 50/78 Sb., KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Pavel kopsa, náměstí Míru, č.p. 75, 568 02 Svitavy 2. Informace: Martin Kopsa, +420 604 838 624.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka, pokladní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: prodej a doplňování zboží, zodpovědnost za svěřený úsek, čeká na Vás zajímavá práce v podobě kontroly čerstvosti ovoce a zeleniny, doplňování zboží, práce na pokladně, POŽADAVKY: praxe výhodou, příjemné a vstřícné vystupování, ochotu pracovat v kolektivu, NABÍZÍME: mzdu dle odvedené práce až 21 000 Kč, firemní benefity - atraktivní ceny služeb mobilního operátora, slevy na produkty dodavatelů elektrické energie a plynu, příspěvek na obědy, zaškolení, možnost plného nebo zkráceného úvazku, nástup možný dle dohody, možnost čerpání dalších firemních výhod, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Qanto services s.r.o. - borová, 569 82 Borová u Poličky. Informace: Milena Kliková, +420 604 693 319.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

V Litomyšli třídí a potřebují větší sběrný dvůr

V Litomyšli navýšili počty kontejnerů, od minulého roku třídí i kovy. Nyní plánují rozšíření sběrného dvoru, kde by měli podle propočtů v budoucnu zpracovat 1200 tun odpadu ročně.

Po houbách jakoby se slehla zem. V lesích je sucho

Svitavsko – Pokud jste, tak jako většina Čechů vášnivými houbaři, ani do lesa nechoďte. Po houbách jakoby se slehla zem. Dlouhotrvající sucho houbám nepřeje.

Záviděl jezdcům závody, chtěl ukrást sedla na koně

Litomyšl – Policisté obvinili z krádeže již dříve soudně trestaného pětapadesátiletého muže.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT