VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava plaveckého bazénu se dvojnásobně prodraží

Moravská Třebová - Rekonstrukce krytého plaveckého bazénu v Moravské Třebové získala po několika odkladech konkrétní obrysy. Jeho opravu schválili na mimořádném zasedání moravskotřebovští zastupitelé. Původně se mělo o rekonstrukci bazénu hlasovat už před čtrnácti dny, ale opoziční zastupitelé si vyžádali čas na prostudování upraveného návrhu, který na poslední chvíli předložilo vedení města.

24.2.2018
SDÍLEJ:

Moravskotřebovský bazén čekají opravy.Foto: DENÍK/Jiří Šmeral

Ani to však nepomohlo, opozice se s radniční koalicí neshodla, a naopak přišla s vlastním návrhem. „Bohužel o něm nikdo z koalice reálně neuvažoval a jedenácti hlasy si odhlasovali rekonstrukci za 31 milionů,“ říká předkladatel protinávrhu Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci). „Jsem z toho docela zděšený, jak koaliční zastupitelé nakládají s městskými financemi a vůbec neuvažují o možné hospodárnější variantě,“ dodává Kolkop s tím, že schválením město vyčerpá úvěrový strop a ze zbylých financí na účtě nezůstane na konci roku téměř nic.

„Jako by to byl úmysl městskou kasu totálně vynulovat,“ kritizuje zastupitel schválený návrh.

Podle tiskového mluvčího města Václava Dokoupila nelze bez rekonstrukce kvůli nevyhovujícímu technickému stavu zajistit bezpečný provoz bazénu. „Schválená varianta počítá s kompletním vybouráním železobetonových stropů, dojde k výměně stávajícího tělesa bazénu za nerezovou vanu a k úpravě šaten,“ vysvětluje Václav Dokoupil.

„Vše směřujeme k tomu, aby byl bazén co nejdříve k dispozici pro výuku plavání na základních a mateřských školách. Provozní režim bude nastaven stejně jako doposud, organizovaná veřejnost bude moci bazén využívat mimo výuku a o víkendech,“ říká starosta Miloš Izák (ČSSD).

Původní varianta, která počítala s vybudováním wellness zóny, nového vstupu do budovy a zázemí pro neplavce, se postupně vyšplhala bezmála na 45 milionů. „Náklady tohoto řešení však byly pro rozpočet města příliš vysoké,“ upřesňuje starosta.

TŘETÍ V POŘADÍ

Varianta opozičních zastupitelů byla podle Miloše Izáka již třetí v pořadí.

„S návrhem však přišli až v den mimořádného jednání zastupitelstva. Jejich provizorní řešení spočívalo v opravě bazénu za 17 milionů s dobou udržitelnosti pět až deset let. Tyto úvahy však byly shledány jako zcela nehospodárné,“ říká starosta Moravské Třebové.

Předkladatel Tomáš Kolkop s tím ale nesouhlasí. „Co se týče výsledku jednání a debaty kolem, sice bylo tvrzeno, že se jedná o provizorní opravu, ale to v zásadě odmítám. V částce 17 milionů byla kompletní oprava objektu, pouze do technologické části se nemělo investovat tolik financí,“ ohrazuje se Kolkop.

Z diskuze bylo patrné rozčarování na obou stranách. „Jsem zklamaný, nikoliv překvapený. Jsem ochotný chápat, že si myslíte, že vyhrajete volby, a že si to rozhodnete, jak chcete. To bych ještě chápal, bylo by to v zásadě čestné,“ vyjádřil se senátor a radní Radko Martínek (ČSSD). "Zastupitelstvo schválilo rekonstrukci bazénu 11 na 9 hlasů. Já stále věřím, že zastupitelé se budou chovat zodpovědně až se bude schvalovat financování celé rekonstrukce bazénu. Stále věřím, že nedopustíme zadlužování našeho města a rekonstrukce se odloží do doby než se podaří zajistit odpovědné financování," doufá Miroslav Jurenka (ANO2011).

"Vládnoucí koalice si rekonstrukci bazénu prohlasovala na pondělním zastupitelstvu pouze svými jedenácti hlasy. My, opoziční zastupitelé jsme byli všichni proti," říká Milan König (ODS). "Město na rekonstrukci nemá peníze a rekonstrukci bude nutné financovat bankovním úvěrem. Přijetím bankovního úvěru však budou vyčerpány téměř všechny zdroje města a hospodaření města bude v následujících letech značně rizikové. Rekonstrukce bazénu, dle navrženého návrhu je velmi drahá. Všem musí být jasné, že pokud se rekonstrukce bazénu provede podle odsouhlasené varianty, tak žádný další bazén se po dlouhou dobu nepostaví. Přičemž veřejnost má přístup do bazénu pouze velmi omezeně," domnívá se Milan König.

"Rád bych podtrhnul fakt, že 11 zastupitelů z 21 schválilo vybourání stropu a bazénové vany na základě doporučení jednoho projektanta, které bylo vysloveno pouze na základě vizuální prohlídky bez toho, aby byla provedena sondáž a objektivní vyhodnocení skutečného stavu. Tím dochází k naprosto nepodloženému prodražení stavby a je otázkou, zda je toto rozhodnutí učiněno v souladu s péčí řádného hospodáře," upozorňuje Josef Jílek (KDU-ČSL). "Škoda pro občany města, protože tímto rozhodnutím se posouvá vybudování standardního krytého bazénu pro veřejnost nejméně o další generaci," uzavírá Jílek. „Nechápu, proč zastupitelé hazardují s prostředky města, když se dá všecko udělat levněji,“ neskrýval roztrpčení Zdeněk Ošťádal (TOP09).

"Argumenty, že by se jednalo o provizorní řešení na pět až deset let Tomáš Kolkop několikrát vyvracel a také bylo zdůrazněno, že je nutné před opravou provést důkladné zhodnocení stavu konstrukcí. Také návrh na odklad rozhodnutí až po řádném projednání ve finančním výboru a výboru strategického rozvoje nebyl schválen. Můj názor je jednoznačně nespěchat a nechat zpracovat statický posudek a studii posouzení obou variant – oprava a bourání – potom se rozhodnout, začít pracovat na studii stavby nového pětadvacetimetrového bazénu pro veřejnost, nechat rozhodnutí o rekonstrukci školního bazénu novému zastupitelstvu," vysvětluje Zdeněk Ošťádal.

ODLOŽENÍ ROZHODNUTÍ

Jeho stranický kolega Miloš Mička navrhoval odložení rozhodnutí. „Před čtrnácti dny jste nás postavili do stejné situace, během týdne jsme se pokusili přijít s nějakou variantou. Nechápu, proč tady musíme během čtrnácti dnů schválit tak zásadní materiál,“ apeloval Mička na zastupitele. „Měli jsme na to dva týdny a předpokládal jsem, že se na něčem dokážeme shodnout. Zdravý rozum mi velí, že je na místě se rozhodnout a už to neodkládat,“ vyjádřil se Miloš Izák.

Rekonstrukce by podle mluvčího radnice Václava Dokoupila měla začít se začátkem letních prázdnin. Hotovo by mohlo být v březnu nebo dubnu příštího roku.

Autor: Jiří Šmeral

24.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Ekonom/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: stravenky. Pracoviště: Stavebniny stupka s. r. o. - moravská třebová (pivovarská), Pivovarská, č.p. 130, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Radomíra Žilková, +420 735 121 050.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 74 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník/Dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce ve výrobě se dřevem, Požadujeme: místo pouze pro OZP, jedná se o pozici dělníka v dřevovýrobě (jednoduchá výroba ze dřeva), lehká práce, fyzicky nenáročná, možnost práce v sedě, Nabízíme: motivační finanční ohodnocení od 70 Kč/hod, v pracovní době jsou zajištěny dostatečné časové přestávky, které jsou pro odpočinek, možnost zkrácených úvazků 2h, 4h, 6h denně, práce v nové rozvíjející se společnosti, náplň práce se snažíme přizpůsobit jakémukoliv zdravotnímu postižení, aby osoby se zdravotním postižením dostaly možnost uplatnit se na trhu práce, přijďte se za námi podívat a my Vám ukážeme o jakou práci se jedná a společně se domluvíme co byste ve výrobě zvládli, produkty, které se vyrábí najdete na www.lucorp.cz. Pracoviště: Lucorp s.r.o. - kunčina, 569 24 Kunčina. Informace: Lukáš Kolouch, +420 731 488 882.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 18 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Specialista/specialistka zákaznického servisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komunikace s lidmi je tvým potěšením? Zvládneš udělat maximum, aby byl zákazník spokojený? Přijď mezi nás a ukaž nám, že můžeš být posilou našeho týmu., , Jaká Tě čeká práce:, " Budeš přijímat a zpracovávat objednávky., " Komunikace se zákazníky a kolegy napříč celou společností bude tvojí každodenní činností., Co očekáváme:, " Máš vynikající komunikační schopnosti., " Nebojíš se zvednout telefon, když zazvoní., " Ovládáš práci na PC a MS Office., " Dokážeš pracovat samostatně a nebojíš se odpovědnosti za své činy., " Pokud máš znalosti programu Money S3, S5 - výhoda pro tebe., Na co se můžeš těšit:, " Zázemí úspěšné české společnosti., " Přátelskou partu kolegů, kteří dokáží nejen oslavit skvělé výsledky, ale také povzbudit a poradit, když se nedaří., " Budeš mít možnost vzdělávat se, jak v produktech, tak ve svých dovednostech., " Firemní akce, na které se dlouho vzpomíná., " Samozřejmostí je mobilní telefon s neomezeným tarifem., " PODPORU, sami víme, že každý začátek je těžký., Jdeš do toho s námi?, " Jestli tě pracovní pozice zaujala, pošli nám životopis a my tě budeme kontaktovat., , Výhody:, Stravenky, mobilní telefon s neomezeným tarifem, sodexo benefity. Pracoviště: Papera s.r.o., Hálkova, č.p. 2217, 568 02 Svitavy 2. Informace: Lenka Boštíková, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 30 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Obchodní zástupce, NAVÝŠENÍ ZÁKLADNÍ MZDY, Společnost Rodinná energie a.s. nabízí pozici obchodního zástupce. Pokud nechcete jenom sedět v kanceláři a každý den vídat ty samé tváře, máte obchodního ducha a srdce hráče, je tato pozice přímo dělaná pro Vás! , Očekáváme od Vás:, Proaktivní přístup, asertivní jednání, srdce a duši obchodníka, skvělou výřečnost, komunikační a prezentační dovednosti, řidičský průkaz skupiny B, loajalitu, flexibilitu a ochotu učit se nové věci., Nabízíme Vám: , Smlouvu na dobu neurčitou, mzdové ohodnocení 30.000 + prémie závislé na úspěšnosti obchodníka, možnost využívat služebního telefonu a automobilu, různorodou samostatnou práci s možností profesního růstu a výborné mzdové ohodnocení., Co bude náplní Vaší práce?, Prezentace naší společnosti a prodej našich produktů, přímá reprezentace, a uzavírání obchodů. , Své životopisy zasílejte na personalni@rodinna-energie.cz. Pracoviště: Rodinná energie a.s., Na Lánech, č.p. 764, 570 01 Litomyšl. Informace: Lukáš Pešek, +420 777 486 951.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Finále play off krajské hokejové ligy: HC Kohouti Česká Třebová - HC Slovan Moravská Třebová.

Kohouti se udrželi v sérii, Slovan neustál závěr

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala.

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Česko má za sebou další mrazivou noc, na dnešní první jarní den padly teplotní rekordy na 23 ze 147 stanic, které měří aspoň 30 let. Mezi těmito stanicemi nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové v Bedřichově v Jizerských horách, kde teploměr ukázal minus 15,2 stupně Celsia.

Cestami víry: Otec Šebestián

Moravská Třebová – V cyklu Cesty víry odvysílala Česká televize autentický příběh moravskotřebovského františkána Šebestiána Smrčiny, který se dotkl dna a dnes mění životy těch, které jiní už odepsali.

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT