Týden sedí v křesle starosty Litomyšle Daniel Brýdl ze sdružení Generace 89, které vyhrálo letošní komunální volby. Po letech bude městské zastupitelstvo bez opozice. V ní skončili jen tři členové. Naproti tomu mají tentokrát v zastupitelstvu o jednu ženu více než dřív, tedy pět.

„Daniel Brýdl byl zvolen jednomyslně 22 hlasy. A v Litomyšli nastalo období, kdy budeme opozici jen těžko hledat lupou,“ říká místostarosta Radomil Kašpar z KDU-ČSL.

Klidná opozice

Ve městě totiž vznikla široká koalice, což je pro demokracii trochu oříšek, protože opozici tvoří pouze tři zastupitelé. „I s nimi ale spolupracujeme a budeme s nimi konzultovat programové prohlášení, které tvoříme,“ podotýká starosta Daniel Brýdl.

Priority na další čtyři roky v Litomyšli jsou jasné. Zastupitelé musí vyřešit složitou situaci s parkováním nejen v centru města, ale také u nemocnice. „Musíme se bavit také o novém domě pro seniory. A chceme řešit i pozemky a byty, aby nám lidé neodcházeli do větších měst. Ačkoliv ze svého působení v soukromém sektoru vím, že do Litomyšle přicházejí mimo jiné mladí a vzdělaní lidé z Prahy, ale musí mít tady kvalitní zázemí,“ říká nový starosta. Přiklání se k variantě, aby byty v Litomyšli stavěli spíše developeři, a to na pozemcích, které připraví město.

„Ve Vídni dají developerovi místo a řeknou, že musí mít určitý počet startovacích či sociálních bytů. Kde budou dotace, tam by stavělo město, ale myslím, že soukromý sektor to umí líp,“ dodal Daniel Brýdl. V minulých letech v Litomyšli investovali do velkých projektů, jako bylo zámecké návrší nebo proměna nábřeží Loučné. Zatím ale další nechystají. „Moji předchůdci hodně investovali, myslím, že nás čeká útlum a budeme se více bavit o údržbě a opravách. Sám navrhuji na staré plovárně vybudovat zázemí. Investici potřebuje stadion na Wembley a rád bych přidal aleje do krajiny,“ vypočítává starosta. Nebrání se ani moderním novinkám, které ho inspirovaly v jiných městech. Líbí se mu nápad z Říčan, kde mají studentského starostu.