Patří  názory politických stran do  městského zpravodaje, nebo ne? Někdo tvrdí, že samozřejmě ano. Jiní se brání. Zastupitelé Litomyšle ale rozhodli, že politiku do své Lilie pustí. Mají ale obavy z urážek a pomluv. 

„Zpravodaj je placený z peněz všech občanů. Takže nechápu, proč by tam neměly mít prostor politické strany, jejichž  členové jsou v zastupitelstvu,“  říká Radek Pulkrábek, zastupitel opozičního sdružení Patriot.  Pro jeho návrh nakonec zvedla ruku většina zastupitelů. Hlasování ale předcházela  velká diskuze.   Nyní je ale už jasné, že politické strany dostanou v Lilii prostor. 

Místostarosta Vojtěch Stříteský (TOP 09) však  podotýká, že s tímto návrhem přišel již  po posledních komunálních volbách. „Jenže tehdy nebyl nalezen konsensus.  Minulý týden jsem  ale byl na redakční radě a znovu jsem o návrhu informoval.  A učiním tak ještě v březnu,“ uvedl Vojtěch Stříteský.   Ve hře je ovšem   novela tiskového zákona, která v podstatě  městské zpravodaje politickým názorům otevře.  „Vláda novelu zákona projedná a na podzim o ní budou poslanci hlasovat. Zřejmě ji schválí. Periodika se tak otevřou zvoleným zastupitelům,“ vysvětlil místostarosta Stříteský. 

Zákon?

V Litomyšli tak měli dvě možnosti. Buď počkají na zákon a nebo udělají krok napřed. Na zákon ale čekat nechtějí. „Můžeme se inspirovat třeba Prahou 2,  kde již politici prostor mají.  Můžeme udělat něco napřed,“ podotkl Radek Pulkrábek.  Otázkou ovšem je, kdo bude příspěvky korigovat a kdo za ně ponese odpovědnost. „Navrhoval jsem počkat na nový tiskový zákon, protože nic nemáme připravené a bude nám to trvat.  Zákon ale jasně řekne, jak to má vypadat. Když se podívám na stránky  jedné strany, tak je mi trochu líto lidí, co by právě tohle měli číst,“ sdělil starosta Michal Kortyš (ODS). Sám ale nemá s otevřením zpravodaje pro politické strany problém.  „Jsem pro, aby lidé, co dělají cokoliv pro město, byli ve zpravodaji a dostali prostor,“ dodal Michal Kortyš. 

Zastupitelé ale v názoru na otevření  městského zpravodaje politice jednotní nejsou.  „Nevidím důvod, proč psát do Lilie politické články. Nakonec není problém založit si svoje noviny,“ vystoupil na jednání Vít Heblt (KDU-ČSL).  

Hlavně slušně!

Na politické „elaboráty“ zřejmě nejsou moc zvědaví ani lidé. „Stačí mi, když se podívám na stránky Patriotu. Pokud by nějaké takové úvahy měly být  v Lilii, tak   bude drahá i zadarmo,“ řekl Josef  Bartoš.    Naproti tomu ale lidi zajímá, co si zastupitelé  o některých problémech myslí, ale chtějí, aby to bylo podáno slušnou  formou. 

Ještě než se ve zpravodaji Litomyšle objeví první názor politika, musí rada stanovit pravidla. A to zřejmě nebude tak lehké. 

Co si o tom myslíte vy? Diskutujte