Rekordman

„Ano, řidiči jezdí opilí poměrně často, ale čísla nejsou závratná. Počty se drží na stejné hladině,“ sdělil Martin Švancara, vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie. Rekord za minulý rok zřejmě drží řidič škodovky z Brněnce. V krvi měl tři a půl promile alkoholu a při havárii se málem utopil v potoce. Bez cizí pomoci by se z automobilu nedostal.

Půl promile

Policisté se při kontrolách na silnicích zaměřují především na alkohol. Po několika skleničkách ale neusedají za volant jenom mladí lidé, ale občas také profesionálové. Koncem října totiž havaroval u Korouhve na Poličsku linkový autobus. Jeho mladý řidič měl už ráno v krvi půl promile alkoholu.

Ohrozil životy desítek cestujících, protože až do osudné nehody najezdil na pravidelně trase více než sedmdesát kilometrů. Ihned po nehodě přišel o zaměstnání. Někteří řidiči si ale přesto nedají říci, i když riskují nejen svůj život.

„Dám si třeba v restauraci po večeři sklenku vína. Ale přece tam auto nenechám a nevezmu si taxíka. Těch pár kilometrů ujedu vždycky,“ říká dvacetiletý Jirka z Litomyšle. Právě mladí lidé patří mezi řidiče, kteří na silnicích riskují. Jezdí nejen příliš rychle, ale mnohdy také opilí.