V místní části Kladoruby v lokalitě zvané Andělka se zakousla i do jablek, které ji hodili tamní chataři. S plným břichem pak opičák asi po tři čtvrtě hodině zmizel do zarostlé stráně. Třicet minut před příjezdem policie a veterináře s uspávací šipkou. „Bylo zhruba půl jedenácté dopoledne. Se ženou jsme seděli u stolu a popíjeli kafe. Dívám se z okna a najednou vidím, jak se nám před okny promenáduje opice. Nebyl jsem si jistý, protože jsem zrovna neměl brýle. Žena říkala, ať si z ní nedělám legraci. Jenže jak jsme vyšli před chalupu, byla tam fakt opice,“ popsal nevšední zážitek čtyřiašedesátiletý Vlastimil Novotný z Blanska.

Podle něj opičák čapnul před jednou z chalup dýni, rozbil ji a začal vybírat semínka. Chataři hned volali na policii a pak do brněnské zoologické zahrady. „Nejdřív nám nechtěl nikdo moc věřit. Asi si mysleli, že jsme lízlí a děláme si legraci. Nakonec policisté řekli, že přijedou i s veterinářem,“ poznamenal Novotný s tím, že mezitím se dozvěděli, že mají před sebou jednoho z makaků, který utekl v létě z olomoucké zahrady.

Opičák se pustil i do druhé dýně a jablek, které mu chataři hodili. Makakův oběd na Andělce se na mobil podařilo natočit patnáctiletému Jakubovi Vichtovi z Letovic. „Opice si pochutnávala na dýních a jablkách. Byla krotká a dalo se k ní přiblížit na několik metrů. Až dojedla, tak zmizela ve stráni,“ řekl Vichta.

Vlastimil Novotný tráví se ženou na chalupě v Kladorubech volný čas od jara do prvních mrazů. O zvířecí návštěvy nemívají nouze. Ta poslední však byla nezapomenutelná. „Před chalupu nám chodí srnky, a jednou se tu objevil i jezevec. Opice ale vůbec poprvé. Máme tady pro jistotu nějaký banán a jablka, kdyby se vrátila, ale ta už je dávno někde v tahu,“ uzavřel s úsměvem Novotný.

Podle Hany Labské, mluvčí olomoucké zoologické zahrady, tyto opice nejsou pro člověka nebezpečné a ani se ho nebojí. Naopak se v klidu nechají krmit. „Makak vycení zuby, může škrábnout, ale nikdy jsme se nesetkali s tím, že by někoho pokousal. V podstatě se chová podobně jako pes,“ vysvětlila Hana Labská s tím, že se jedná o dospělé, asi pětileté, samce.

(ik,jcha)