„Udělejte něco s korytem, které odvádí vodu z poldru, který je pod židovským hřbitovem. Myslím si, že budu tímto mluvit za všechny, kterých se to týká. Neradi bychom se totiž dočkali, až se poldr naplní natolik, že voda z něj začne odtékat bezpečnostním přelivem. Koryto, kterým voda odtéká, je mělké a na mnoha místech má strašně úzký profil,“ neskrývá obavy Josef Novotný.

Už vloni obyvatelé dotčené městské části Lány sepsali petici. Chtěli, aby město rozšířilo koryto. Jenže dosud se nic nezměnilo. Lidé se bojí, že jednou voda zatopí jejich domy. Vedení města slibuje, že prověří možnosti prohloubení koryta. „Myslím, že bychom to měli udělat, nicméně mám zároveň obavy, aby pak stačily některé trubky s úzkým profilem, na kterých si někteří majitelé domů udělali přejezdy do garáží u domků,“ říká starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

O posledních bleskových povodních v Litomyšli jsme psali zde:

Blesková povodeň v Němčicích
VIDEO: Voda tekla i stropem do marketu. Blesková povodeň pustošila Litomyšlsko

Situaci s velkou vodou město podle starosty řeší už delší dobu. V lokalitě Lány se totiž v budoucnu počítá s bytovou výstavbou. „Součástí bude i retenční nádrž, některé požadavky obyvatel jsme po dohodě se zástupci výboru odložili až na realizaci těchto budoucích opatření. Nechali jsme taky přepracovat projekt nového poldru, aby nezasahoval pozemky tolika vlastníků, ale nemůžeme legálně nikoho donutit pozemky na retenční nádrž prodat,“ dodává Brýdl.

Podle něho lidé nechtějí městu pozemky prodávat. Musí s nimi tedy dále jednat a najít nějaký kompromis. Je to ale běh na dlouhou trať.

Přívalové deště jsou v Litomyšli už několik let velký problém. Jednou zatopí část náměstí, jindy domy u nemocnice nebo Klášterní zahrady.

Velká voda zahrozila i na konci června nebo pak počátkem července:

Bouřka nadělala škody i na letní scéně Východočeského divadla na Kuňce
FOTO: Prudká bouřka kácela na Svitavsku stromy, tisíce lidí se ocitly bez proudu
Evakuace dětí z tábora ve Vernéřovicích
FOTO, VIDEO: Naprostá většina domácností už má po bouřce opět elektřinu

„Nejdále jsou protipovodňová opatření u nemocnice, kde máme přislíbenou dotaci na systém několika poldrů. Doufám, že v nejbližších letech dojde k realizaci. Problémové oblasti jsou také u autobusového nádraží a u hotelu Dalibor. V obou oblastech pracujeme na projektové dokumentaci na oddělenou kanalizaci, tedy zkapacitnění odvodu vod do Loučné,“ přibližuje projekty starosta.

Půjde o investice za miliony korun, ale budou nutné, jinak nelze potíže s velkou vodou řešit. Pravidelně také bývá zatopené náměstí u sochy Bedřicha Smetany. „Tam jsme přepojili kanalizaci od České Třebové do jiné větve, aby směrem ke Smetanovu náměstí šlo méně vody,“ podotýká Brýdl.