Linka je v provozu od poloviny ledna, kdy Pardubický kraj zřídil speciální telefonní číslo 466 026 888 a e-mailovou adresu prijimacky@pardubickykraj.cz pro lepší informování o nově zavedených přijímacích zkouškách.

Během ledna se zájemci nejvíce ptali na to, které další kraje zavedly jednotné přijímací zkoušky. Jedná se o Karlovarský, Zlínský, Moravskoslezský a částečně o Liberecký kraj. Dále je zajímalo, zda jsou výsledky přijímacích zkoušek v prvním kole přenositelné. Pracovnice informační linky jim vysvětlovala, že výsledky v prvním kole nejsou přenositelné, ale mohou být uplatněny ve druhém kole. To znamená, že pokud se žákům přijímací zkoušky v prvním kole vydaří, nebudou je muset absolvovat v druhém kole. V případě, že se jim testy nepodaří, mohou si je ve druhém kole zopakovat.

„Vysvětlovali jsme také rodičům, že si jejich děti mohou samy vybrat termíny konání přijímacích zkoušek a vyplnit je do přihlášek ke studiu tak, aby se nepřekrývaly,“ konstatovala Petra Pospíšilová z odboru školství, kultury a tělovýchovy krajského úřadu.

V únoru se zájem přesunul na nové obory v Pardubickém kraji, mezi které patří průmyslová ekologie, požární ochrana, mechanik plastikářských strojů a zařízení, montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení, vodař a kominík.

Dalším nejčastějším tématem posledních dní jsou přijímací zkoušky nanečisto. Nabídku na jejich pořádání využila v Pardubickém kraji většina středních škol, a to minimálně v jednom z termínů 28. února, 1. , 2. nebo 4. března. Některé školy pořádají přijímačky nanečisto dokonce ve všech čtyřech termínech.
Podrobný přehled termínů konání přijímaček nanečisto na jednotlivých středních školách najdete také na stránkách Pardubického kraje, a to zkratkou přes banner Přijímačky ANO.

(zr, mag)