„Letos jsme měli rekordní počet účinkujících, rekordní počet oper a rekordní teploty,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Odehráno bylo 43 pořadů, a to také díky tomu, že hned po hodině předprodeje vstupenek byly vyprodány dva pořady, u kterých pořadatelé věděli, že mohou přidat další představení. Tango na cestách a 3 Freeman show tak diváci mohli zakoupit ve dvou časech.

„Mám obrovskou radost, že je festival stále operní, byť již v jeho názvu slovo operní chybí. Musím také konstatovat, že se objevují díla Bedřicha Smetany,“ řekl hudební publicista Bohuslav Vítek.

Vysoká návštěvnost

Organizátoři festivalu hodnotí mimo jiné návštěvnost. Ta letos dosáhla zhruba 96 procent. Jeden ročník hudebního festivalu skončil, ale organizátoři už plánují, jak bude vypadat příští rok. Ten přinese opery, koncerty i překvapení.

Ilustrační fotografie.
Premiéra: Lidé rozhodují sami o využití 100 tisíc

Umělecký ředitel Vojtěch Stříteský již den po skončení festivalu prozradil, na co se mohou diváci těšit příští rok. „Pokud vše vyjde podle představ, budou v příštím ročníku hned tři nebo čtyři večery věnované baletu a tanci. Nepřekvapí asi, že máme velký zájem uvést Špalíček Bohuslava Martinů v novém nastudování Národního divadla. Chystáme také Tři mušketýry, projekt skladatele Jana Kučery a kanadského choreografa Paula Chalmera, který je mimořádně úspěšný hned od ostravské světové premiéry,“ uvedl Vojtěch Stříteský.

Přijedou i Slováci

62. Smetanova Litomyšl se uskuteční od 11. června do 6. července 2020. Pořadatelé plánují stejný počet pořadů jako letos. „Mezi hlavními hosty budou, kromě Adama Plachetky (na snímku) a České filharmonie, také Opera Slovenského národního divadla, která přijede po čtvrtstoletí, a Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Jamesem Juddem,“ dodala mluvčí festivalu Jana Bisová.

Pozornost přitáhnou vystoupení Pavla Černocha nebo Lukáše Vondráčka. Semjon Byčkov uvede Mahlerovu 5. symfonii a Mou vlast. „Velký prostor věnujeme 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a novým nastudováním opery Jsem kněžna bláznů připomeneme též 200. výročí narození Boženy Němcové,“ sdělil Stříteský.

Z oper se mohou lidé těšit na Aidu, Figarovu svatbu a především na Heřmanovu inscenaci Libuše. Tu z prostorových důvodů festival uvede mimořádně na litomyšlském zimním stadionu. „Na jeviště zámeckého nádvoří by se prostě vůbec nevešla,“ upřesnil umělecký ředitel.

ŠIROKÝ DŮL u Poličky hostil v sobotu 9. ročník srazu veteránů. Tisíce návštěvníků obdivovaly na tři stovky naleštěných historických automobilů, motocyklů, stabilní motory i traktory. Nejstarším vozem byl Ford z roku 1916. „Jezdí k nám lidé z celého kraje
FOTO: Přehlídka veteránů v Širocku

Kompletní program představí Smetanova Litomyšl v lednu v pražském Rudolfinu. Prodej vstupenek začne ve středu 4. března.