V bývalé Schindlerově továrně, kterou vloni získal do vlastnictví Nadační fond Památníku Šoa a Oskara Schindlera, by se mohla odehrát světová předpremiéra nové opery Frau Schindler. Premiéra je v mnichovském Národním divadle plánována na březen.

„K dnešnímu dni netušíme, zda světová předpremiéra částí opery Frau Schin-dler v Brněnci proběhne. O předpremiéru mají velký zájem světová média a pro naši republiku, české hudebníky i bývalou Schindlerovu továrnu by to byla obrovská reklama," přiblížil předseda správní rady fondu Jaroslav Novák. „Sólisty mnichovské opery zajistila zdarma americká strana, ale problém jsou hudebníci z České republiky," dodal.

Opera, jejímž autorem je americký hudební skladatel Thomas Morse, přibližuje osudy Schindlerovy manželky Emilie, která polským Židům, přestěhovaným Oskarem Schindlerem před koncem války z Krakova, pomáhala přežít holokaust.   

Pro předpremiéru, která by nepředstavila celé dílo, ale zahrnula pouze vybrané ukázky z opery, hledají organizátoři dvacet hudebníků. Zástupci nadačního fondu jednali nejprve s Pardubickou komorní filharmonií. „Minulý týden jsme dostali odpověď od pardubických filharmoniků, že z časových důvodů akci v druhé polovině února nezvládnou," povzdechl si Jaroslav Novák a dodal: „V jednání jsou hudebníci z České filharmonie a Národního divadla. Stačí jim dvě zkoušky a pak premiéra, ale honorář pro zhruba dvacetičlenné těleso by přišel na sto tisíc korun, které ale Nadační fond Památník Šoa a Oskara Schindlera v tuto chvíli k dispozici nemá."

Podle předsedy nadačního fondu Jaroslava Nováka ještě není nic ztraceno. Zástupci nadace hledají podporu, kde se dá. „Jednali jsme o podpoře akce s náměstkem ministra kultury Vlastislavem Ourodou, který přislíbil, že se pokusí zjistit, zda by filharmonici nezahráli na účet České filharmonie, případně zda by se nenašly nějaké mimořádné finance na ministerstvu," přiblížil Jaroslav Novák.

Zda budou úspěšní a předpremiéra opery se v autentických kulisách bývalého koncentračního tábora v Brněnci skutečně odehraje, ukáže několik příštích dní.

Zájem světových médií je, vzhledem k osobě Oskara Schindlera, kterého svým oscarovým snímkem proslavil americký režisér Steven Spielberg, už teď obrovský. „Na předpremiéru by měli přijet nejen zástupci velkých německých a britských televizí, rádií a tisku, ale mimo jiné také reportér největšího světového deníku, japonského Yomiury Shimbun, který denně vychází v nákladu patnáct milionů výtisků," upřesňuje Jaroslav Novák. (sme)