Devatenáctiletý Ondřej Réda se domáhá práva vychovávat svoji dceru, kterou její matka před ním prohlásila za mrtvou. Úřady pak přesvědčila, že je otec neznámý a dala dítě k adopci.

Příběh, na jehož konci je složitá soudní pře, se začal odehrávat v roce 2008. Tehdy osmnáctiletý Ondřej Réda z Velkých Opatovic neudržel na uzdě svoji touhu a měl pohlavní styk se svojí čtrnáctiletou přítelkyní. Jejich radovánky ale nezůstaly bez následků. Nezletilá dívka otěhotněla a o Ondřeje se začala zajímat policie. Za nedovolený pohlavní styk s nezletilou dostal u soudu půlroční podmíněný trest. „Vím, že to byla hloupost a měli jsme ještě pár měsíců počkat, ale s Evou jsem chodil už několik let a měl ji opravdu rád,“ komentuje svůj prohřešek Ondřej Réda. Na miminko se ale oba těšili. „Společně jsme mu vybrali jméno a nakupovali výbavičku. Byli jsme domluveni, že budeme žít u nás a máma nám bude pomáhat,“ dodává Réda.

Špatná zpráva

Vztah mezi mladými lidmi, ale i jejich rodinami, začal však postupně dostávat trhliny. Těhotná dívka se nakonec společně se svojí matkou přestěhovala do Moravské Třebové. Kontakty s Rédou a jeho rodinou úplně zpřetrhala. „Rodit odjela v listopadu 2008 do Brna a v nemocnici nepo-byla ani dva dny. Synovi pak pouze oznámila, že dítě zemřelo hned po porodu. Byli jsme z toho všichni v šoku. Teprve postupně nám začalo docházet, že něco není v pořádku,“ říká matka Ondřeje Rédy Ilona Figlušová.

Ondřej Réda neuvěřil lži své partnerky, že jejich dítě zemřelo. „Vloni v lednu jsem proto podala trestní oznámení, abychom zjistili, co se přesně stalo a zda lékaři nějak nepochybili. Ze závěrů vyšetřování jsem byla v šoku. Zjistilo se, že dítě se narodilo živé a hned po porodu dostalo novou identitu a odvezli si ho náhradní rodiče,“ říká Ilona Figlušová.

Adopce malé holčičky byla pravděpodobně domluvena a zajištěna již dlouho před jejím narozením. Souhlasné stanovisko s adopcí vydal odbor sociálních věcí svitavské radnice a posvětil ho okresní soud. „Není mi jasné, jak mohli o adopci rozhodnout a uvěřit, že otec je neznámý. Vždyť byl Ondřej odsouzen za to, že měl styk s nezletilou, která otěhotněla,“ kroutí nevěřícně hlavou Ilona Figlušová. Ta pevně věří, že současný soudní proces nakonec skončí ve prospěch jejího syna. „Chceme docílit toho, aby holčička vyrůstala u svého táty a tím je Ondřej. Pokud existuje nějaká spravedlnost, nemůže soud rozhodnout jinak,“ míní Ondřejova matka a pravděpodobně i babička Viktorky.

Šárka Řehořová z odboru sociálních věcí svitavské radnice nemůže k případu sdělit konkrétní informace. „Pachatele trestného činu, byť by byl odsouzen, není možné v právním slova smyslu považovat za otce v souladu se zákonem o rodině,“ vysvětluje Šárka Řehořová.

Šestnáctiletá biologická matka malé holčičky odmítá o celé události hovořit. U soudu však společně se svou matkou vypověděla, že Ondřej Réda nebyl jediným mužem, s nímž měla v době početí dítěte poměr. Soud proto nyní zvažuje provedení testů DNA, které by otcovství s jistotou určily. S těmi ale musí souhlasit i adoptivní rodiče, kteří jsou zákonnými zástupci malého děvčátka. Ti však nejsou testům nakloněni. „Tento spor si musí vyřešit rodina pana Rédy a jeho bývalé přítelkyně. Adoptovali jsme malou narozenou holčičku a hájíme pouze její zájmy. Chceme, aby vyrůstala v klidném a harmonickém prostředí. Nechceme ji vystavovat zbytečným stresovým situacím a zátěžím,“ uvedl pro Svitavský deník adoptivní otec holčičky. Jeho totožnost a bydliště redakce zná. S ohledem na ochranu dítěte je však nemůžeme zveřejnit.

Adoptivní rodina zvládá současnou situaci jen s vypětím všech sil. „Hlavně manželka je na pokraji psychického zhroucení. Dlouho jsme nemohli mít vlastní děti. Zkoušeli jsme i umělé oplodnění, ale děťátko v osmém měsíci těhotenství zemřelo. Když jsme se dozvěděli, že bude k adopci malé miminko, neváhali jsme ani minutu. Konečně jsme mohli dát našemu životu smysl a být šťastní. My a ani naše holčička nemůžeme přece za to, že se někdo nezachoval správně,“ podotýká adoptivní otec malé dívenky. Že by měli o „svoji“ dcerku přijít, si nedovede vůbec představit. „Nechci o tom ani přemýšlet. Věřím ale, že soud dá přednost dítěti a rozhodne tak, aby hájil jeho zájmy,“ dodává.

Případem se nyní zabývá předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala. Celá kauza je podle něho citlivá a plná emocí. „Hlavní přelíčení se uskuteční v pondělí 22. února. Dojde na výslechy dalších svědků. Ondřej Réda podal návrh na provedení testů DNA u dítěte. Zda k nim dojde, o tom rozhodnu právě 22. února,“ sděluje soudce Bohumil Kotala. Není si jistý, zda to pondělí padne rozsudek. Kauza je velmi citlivá svým dosahem a soudce potřebuje dostatek času.

A může dojít vůbec k situaci, že bude adopce zrušena a Viktorka bude vyrůstat s biologickým otcem? „O zrušení osvojení, vyjma osvojení nezrušitelného, je oprávněn rozhodnout jen soud. Možné důvody zákon ani neuvádí. Všeobecně je možné uvést, že musí jít o takové okolnosti, za nichž osvojení neplní svou funkci,“ dodala Šárka Řehořová ze svitavské radnice.

Kauza Ondřeje Rédy a utajené dcery nemá ve svitavském okrese obdoby. Veřejnost čeká, jak nakonec vše dopadne. Případ nadále sledujeme.

Matka Onřeje Rédy

René Flášar,Iveta Nádvorníková