Radila, jak na potíže s páteří, doporučovala bylinky při akné a dalších problémech.

Irena: Často mě bolí hlava. Co byste mi poradila?
Doporučuji vyšetřit krční páteř. Mohou tam být bloky na obratli C4. Pijte mátový, meduňkový a třezalkový čaj na uklidnění a dále si dávejte horkou koupel nohou.

Jiří P.: Co je vhodné a dobré na studené nohy a ruce?
Je nutné vyšetřit stav ledvin. Pijte hodně pramenité vody, neperlivé. Je vhodné doplnit stravu o vitamíny C, hořčík a zinek. Přidejte do stravy řeřichu, petrželovou nať, brokolici a pohanku.

Lída: Teď v zimě mám pořád suchou kůži, i když se mažu. Co byste poradila?
Doporučuji vyšetřit stav ledvin a močového měchýře. Ošetřujte si pleť krémem s olivovým olejem, rakytníkovým krémem a zinkovou mastí. Je vhodná dietní strava, spíše lehká, dušená zelenina, zeleninové a ovocné saláty. Je dobré zařadit i pšeničné klíčky.

Staňa: Co doporučujete na popraskané paty?
Je vhodná detoxikace organismu. Týdenní půst. Pít ledvinové čaje. Vhodné jsou zeleninové šťávy z mrkve, petržele, celeru, okurky, černé ředkve a červené řepy. Popraskané paty si natírejte bezovou mastí.

Marek: Stále mě bolí kolena, nejčastěji v klidu.
Nechte si vyšetřit ledviny. Vhodné jsou ledvinové čaje. Do stravy je nutné přidat pohanku, slunečnicová semena, dýňová semena a čerstvou petrželovou nať. Kolena si ošetřujte kostivalovou mastí.

Zuzka K.: Často se mi dělají koutky na rtech a praskají mi rty, co s tím?
Máte oslabenou imunitu. Do stravy zařaďte nať řeřichy. Vhodná je echinacea a rakytník. Chybí vám vitamín B6. Jezte pšeničné klíčky, které koupíte ve zdravé výživě. Chybí i hořčík. Pijte hodně pramenité a neperlivé vody, která obsahuje hořčík.

Klára N.: Dcera trpí na akné. Jsou vhodné nějaké bylinky?
Dceři chybí železo a zinek. Je vhodné se zaměřit na játra, vyčistit je. Doporučuji ostropestřec mariánský. Koupíte semena v lékárně. Pomlet a užívat třikrát denně polévkovou lžíci těchto rozemletých semen. Můžete je přidat do bílého jogurtu. Zařaďte do stravy hořčiny – artyčoky, černou ředkev, ředkvičku a řeřichovou nať. Na ošetření akné je vhodná zinková mast, kterou koupíte v lékárně. Dcera by se měla vyvarovat těžké tučné stravy, sladkostí, čokolády, kávy, kofeinových nápojů. Pít pramenitou vodu.

Libor: Padají mi vlasy. Jsou nějaké bylinky, které by podpořily růst vlasů?
Chybí vám křemík, zinek a vitamín A. Doporučuji bezlepkovou dietu, zařadit do stravy pohanku, jáhly, kukuřici. Očistit organismus rakytníkovým čajem. Na jaře si rozmixujte čerstvé kopřivy a vtírejte šťávu do vlasů.

P. V.: Trpím nadýmáním. Co doporučujete?
Máte oslabenou funkci slinivky. Pijte pramenitou vodu. Vhodné jsou čaje z pohanky, borůvkového listí. Do stravy zařaďte dušenou mrkev, celer, zeleninové lusky. Je vhodná i pohanková kaše, která se dá připravit na slano i na sladko. Na podporu trávení je dobrý rakytníkový a jitrocelový čaj. Nadýmání může mít souvislost se stresem. Doporučuji masáže, relaxaci a cvičení jógy.

Lenka M.: Doporučíte mi nějakou bylinku „proti blbosti“ , proti zapomínání?
Pijte čaj z ginkgo biloby. Kupte si i vitamín B a rybí tuk. Trénujte paměť luštěním křížovek nebo sudoku.