Co bude v březnu?

„Náš problém je jasný – odmítáme podepsat dohodu o dozoru na pracovišti, což je jeden ze způsobů, jak se obchází zákoník práce. Pokud to neuděláme, je možné, že od března nebude mít na většině oddělení kdo sloužit pohotovostní služby,“ říká Tomáš Gottvald, předseda Lékařského odborového klubu Pardubické krajské nemocnice.

Lékařům totiž pomalu dochází stopadesátihodinový přesčasový limit, který jim může zaměstnavatel ze zákona nařídit. Ten jim dovoluje obcházet právě dohoda o dozoru na pracovišti. Teď ale přesčasy chtějí lépe zaplatit.

„Je třeba si uvědomit, že základní hrubá mzda lékaře je dnes kolem dvaceti dvou tisíc korun. Zbytek, tedy až padesát procent mzdy, tvoří právě ony přesčasy,“ vysvětluje Gottvald. „Navýšení toho služebného o deset procent tak, jak to požadují lékaři, není možné. Nemáme totiž z čeho navyšovat. Zřizovatel nemocnice, kterým je Pardubický kraj, nám na mzdové prostředky přidělil šest set milionů korun, což je stejná částka, jakou jsme měli v loňském roce. S tím nic nenaděláme, protože kraj nás nutí více a více šetřit,“ říká ředitel nemocnice Jan Feřtek.

Tento stav je ale znám také nespokojeným lékařům. “Snažíme se jednat s ředitelstvím a jsme určitě schopni dojít k dohodě, ale je to problém, protože kraj se ohlíží pouze na výši úspor. Tvrzení, že pacientů se to nijak nedotkne, se nezakládají na pravdě. Už teď se omezuje provoz, snižuje se počet plánovaných operací,“ říká Gottvald.

Jdou za lepším

„Za lepším odcházejí zdravotní sestry a zkušení lékaři, protože nejsou placeni podle svých schopností. Zakopaný pes však není v doktorech nebo vedení nemocnice, ale v politice. Toto zařízení funguje jako spádové pro celý region, ale není podle toho financováno. Jenže to by začalo politiky zajímat až ve chvíli, kdybychom začali zavírat oddělení a pacienty z ostatních zařízení odmítat. To nám ale naše svědomí ani profese nedovolí,“ uzavírá Tomáš Gottvald.