Sportovní možnosti města jim nabízejí optimální podmínky pro trénink.

Klidné Svitavy

Areál Svitavského  stadionu je pro špičku české atletiky dokonalým zázemím. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková zde po úspěchu v Helsinkách trénuje na olympiádu v Londýně. „Vyzkoušela jsem hodně sportovišť. To, co jsem hledala, jsem našla až ve Svitavách. Je tady klid. Jsem spíš samotářský typ. Vadí mi, když je na stadionu hodně lidí. Tady si lebedím. Až se to rozkřikne, asi sem začne jezdit víc lidí. Než tady bude úplně narváno, tak si budu ten klid užívat," prohlásila o Svitavském stadionu Jiřina Ptáčníková. Plánuje, že se bude do Svitav určitě vracet. „Doufám, že tady budu moci trávit co nejvíce času," řekla mladá mistryně Evropy. Svitavy vyhovují požadavkům pro trénink i regeneraci.

Cenný kov přivezla Jiřina Ptáčníková ukázat také do Svitav. Jaké to je,  když v ruce drží zlatou medaili? „Po skončení závodu mi hrkly slzičky do očí, na stupních vítězů jsem si říkala: „A je to tady." Ani jsem si to ale neužila. Najela jsem na jiný režim, mám před sebou ještě větší vrchol. Myslím si, že po sezoně  si to všechno vynahradím a užiji si to," poznamenala Jiřina Ptáčníková. Doufá, že medaile  z Helsinek nebude poslední. Proto je ve Svitavách, aby doladila svoji formu.

Zázemí pro sportovce využívá i překážkář Petr Svoboda. Rehabilituje po zranění nohy. „Je tu areál, který se málokde vidí, skvělý stadion, posilovna, nádherná stezka v lese. Jsem rád, že tady mohu být. Máme tu stoprocentní zázemí a klid. Nic nám neschází," uvedl sportovec.  

Příprava před olympiádou je pro čerstvou mistryni Evropy velice náročná. „Trénuji dvakrát denně. Ráno vstanu, jdu na snídani, pak si trochu poležím," uvedla Jiřina Ptáčníková. Poté následuje trénink.

Trénink i relaxace

Po obědě a odpočinku přichází na řadu druhý trénink. „Večer, když nejdeme do kina, tak si pustíme nějaký film nebo hrajeme hry na počítači. U toho si nejvíce odpočineme," svěřila se atletka.

Také rehabilitace překážkáře Petra Svobody probíhá podle zaběhnutého programu. „Ráno jdeme do posilovny pro udržení kondice a odpoledne na procházku," uvedl Petr Svoboda. Přirozená chůze je totiž pro atletovu poraněnou Achillovu šlachu nejlepší  rehabilitací. „Pobyt ve Svitavách mi pomáhá. Najdeme tady přesně to, co člověk ve sportovním prostředí hledá. Není to jen o tom, že je stadion dobře vybavený, ale jsou tady milí a ochotní lidé. Cítím se dobře," řekl Petr Svoboda. Má velké přání. „Chtěl bych být brzy  zase zdravý, abych mohl běhat. Už se mi o tom i zdá. Trenér mi říká: „Dej si čtyři pětistovky." A já v tom snu běhám," poznamenal atlet.

Otec a trenér

Jiřinu Ptáčníkovou trénuje tatínek. Patřil k nejrychlejším sprinterům. „Když Jiřinka začínala s atletikou, tak jsem jí to rozmlouval. Koukal jsem se na její tréninky, vůbec jsem do toho nezasahoval," podotkl František Ptáčník. Jako dítě prošla všemi disciplínami. „Ve dvaceti přišla, že jí na Dukle řekli, že je neperspektivní a vyřadili ji. Zkusili jsme trénovat spolu a funguje to. Nemáme problém, respektuje, co jí řeknu a já zase respektuji ji," uvedl trenér.

Také dcera je spokojená. „Měla jsem z toho trochu obavy, ale zvládáme to výborně. Když jsme na dráze, tak jsme trenér a svěřenec. Jakmile jsme doma, jsme táta a dcera," uvedla Jiřina Ptáčníková. Každý závod její tatínek prožívá, i když třeba jen u televize.„Každý úspěch je hezký," dodává František Ptáčník.