Ve čtvrtek budou v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech zahájeny 15. Světové letní hry speciálních olympiád. Zúčastnit by se jich mělo na sedm tisíc sportovců ze 170 zemí, kteří budou bojovat o sady medailí ve 24 sportech.

Česká republika posílá na hry výpravu více než 60 účastníků. Jsou mezi nimi i dva sportovci z Bystrého.

Michal Soukup posílí reprezentační fotbalové družstvo. Ředitel domova Ivo Musil nastoupí ve fotbalovém týmu mezi „partnery“, kteří pomáhají vytvářet hru, ale nesmí střílet na bránu. Pro lidi s mentálním postižením je sport velmi důležitým koníčkem. Může jim přinášet nejen pohybovou aktivitu, ale také zvyšovat sebevědomí a dodávat pocit uspokojení.

„Právě v Domově na zámku v Bystrém je sportování velmi oblíbené a jejich klienti se pravidelně účastní speciálních olympiád. Mnozí z nich se díky tomu podívali i do zahraničí a ve svých pokojích mají stěny plné medailí,“ říká krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. 

Světové hry speciálních olympiád se konají každé dva roky, střídavě jako letní a zimní, a jsou vždy jednou z celosvětově nejvýznamnějších sportovních a společenských událostí roku v této oblasti. Na světové hry speciálních olympiád byli čeští reprezentanti nominováni na základě výkonů dosažených na Národních letních hrách speciálních olympiád. Česká výprava bude s ostatními zeměmi bojovat o cenné kovy v atletice, plavání, bocce, bowlingu, cyklistice, gymnastice, stolním tenise, volejbalu a kopané.