„Brašna obsahovala rádio s návodem k obsluze v italském a německém jazyce, osobní potřeby a německý cestovní pas vydaný na jméno J. Kotzem, který se narodil 13. listopadu 1902,“ uvedl mluvčí Moravské Třebové Václav Dokoupil.

Proč bylo rádio v kostele ukryté a kdo ho tam uložil? Na tyto a další otázky už hledá odpovědi historik Tomáš Thun z Městského muzea Ludwiga Holzmaistera v Moravské Třebové. Bádání nějaký čas potrvá. „Pracovníci muzea se snaží dohledat podrobnosti o původu osoby J. Kotzema i okolnostech ukrytí brašny s příslušenstvím v kostele. Budeme rádi za jakékoliv informace, které by vedly k doplnění mozaiky příběhu,“ dodal Dokoupil.

Pátrání po archivech a kronikách

Jednou z možných verzí je, že brašnu s rádiem uschoval J. Kotzem v kostele během druhé světové války. Historiky čeká pátrání v zahraničních archivech a kronikách, kdo onen muž vlastně byl.

Veřejnost zajímá i to, zda je radiopřijímač funkční. „Vzhledem k částečné korozi, způsobené vlhkostí a stářím zařízení, jsme funkčnost přístroje zatím netestovali,“ podotkl mluvčí města.

O dalším osudu cenného nálezu rozhodne výsledek bádání muzejníků. Není vyloučeno, že historický přístroj bude spolu s cestovním dokladem umístěn do expozice třebovského muzea.