Na projektu pracuje tým odborníků v čele s architektem Ivo Koukolem. Zámek je symbolem Litomyšle, proto usiluje o to, aby se návrší stalo centrem mnoha aktivit. Počítá s úpravami zámku, piaristického kostela, koleje a pivovaru. Nyní hledají pro objekty odpovídající program. „Je to jedinečná příležitost, jak dát návrší do pořádku. Jednáme mimo jiné o umístění Národního restaurátorského a hudebního centra. Náplň historických domů musí lákat, ale současně nesmí nikoho urazit,“ uvedl starosta Michal Kortyš.

Lidé ve městě se staví k obnově památek různě. Některým na historii záleží, někdo by raději investoval tak velké peníze jinam. „Radní dbají na památky, ale město se potýká s nedostatkem parkovacích míst, chybí tu bazén a nejsou vyřešené největší křižovatky ve městě,“ tvrdí Jan Dostál.

Ministr kultury Václav Jehlička úpravy návrší podporuje. „Jsem přesvědčený, že kulturní akce památkám neškodí, naopak jim pomáhají. Proto se nebráním ani festivalu Smetanova Litomyšl v památce UNESCO,“ sdělil ministr Václav Jehlička. Zámecké návrší v Litomyšli má podle jeho slov šanci se stát novým centrem historického města.