Hráči rozšířili nákazu do škol a podle hygieny vznikají i rodinná ohniska. S testováním musí ve městě pomoci vojáci. „Na II. ZŠ mají v karanténě 16 žáků a čekají na výsledky testů. Na III. ZŠ mají dva pozitivně testované žáky, do karantény preventivně míří jedna třída,“ informoval mluvčí města Michele Vojáček.

Soukromá střední škola Trading Centre je kvůli koronaviru uzavřena. Tři studenti mají pozitivní testy na covid-19. Jedna třída a šest učitelů je v karanténě. Vedení školy rozhodlo o uzavření do 13. září a výuka probíhá distančně.

Ve všech litomyšlských základních školách platí povinnost nosit roušky. Město dodalo školám zásobu roušek, kdyby je děti zapomněly doma.

Povinné roušky i distanční výuka

Nákaza se od hokejistů rozšířila i do okolních vesnic. V karanténě jsou školáci, kteří hrají hokej a současně i fotbal. Od středy 9. září zůstává zavřená Základní škola v Čisté u Litomyšle.

„Vzhledem k tomu, že žáci z naší školy přišli do kontaktu s osobou, která onemocněla, uzavřela hygiena celou školu. Dětem i zaměstnancům byla nařízena desetidenní karanténa. Jedná se o 31 dětí a 5 pracovníků školy,“ uvedl starosta Čisté Petr Dřínovský. Testováni na covid-19 budou všichni žáci, pracovníci školy, ale také všichni rodiče, kteří se zúčastnili slavnostního zahájení školního roku. Odběry podstoupí ve čtvrtek na speciálním místě, které vznikne před budovou školy. S testováním pomůže stejně jako v Litomyšli armáda.

I škola v Čisté odstartovala distanční výuku. Obec zrušila sobotní hasičský Memoriál Vladimíra Tauera.

Podle epidemioložky Olgy Hégrové mají nakažení potíže, horečku a není jim dobře. Přičítá to zvýšené tělesné námaze sportovců a chladnému prostředí, kde se covid-19 dobře šíří.